Wielkanocny pochód Teatru „Kubuś” do nowej siedziby

Pracownicy Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” wraz z dziećmi z Ukrainy przeszli ulicami Kielc w radosnym pochodzie z obecnej siedziby teatru, przy ul. Dużej 9 do nowo budowanej na Wzgórzu Zamkowym. Tam spotkali się z mediami, przedstawicielami Urzędu Miasta Kielce oraz wykonawcy inwestycji.

Podczas happeningu pracownicy „Kubusia” i ich ukraińscy goście złożyli wszystkim świąteczne życzenia, przygotowali również oryginalny prezent w formie pisanek. Jedna z nich symbolizuje Teatr „Kubuś” i jego pracowników, druga w barwach niebieskiej i żółtej w geście solidarności została dedykowana naszym ukraińskim gościom, a trzecia biało-czerwona odnosi się do naszych narodowych barw i jest wyrazem łączności artystów z władzami Miasta Kielce.

- Wielkanoc to jest święto, które symbolizuje odrodzenie. „Kubuś” się odradza w nowej siedzibie i chcemy wesprzeć duchowo budowniczych tego gmachu. Chętnie odwiedzamy Wzgórze Zamkowe, bo już czujemy się jak u siebie i nie ukrywam, że nie możemy się doczekać przeprowadzki do nowej siedziby teatru – powiedział Piotr Bogusław Jędrzejczak, dyrektor Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” im. Stefana Karskiego.  

Pisanki trafiły do wykonawcy inwestycji i pozostaną na placu budowy. W wielkanocnym przemarszu wzięli udział ukraińscy uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 13 w Kielcach. Każdy z nich niósł lalki przedstawiające świąteczne baranki, kurczaki oraz ptaki. Dzieci obejrzały wcześniej jeden ze spektakli „Kubusia”.

- Podoba mi się tutaj, ponieważ wszyscy są bardzo przyjaźni i dobrzy dla nas. Spacerowaliśmy z klasą po mieście, a w teatrze było fajnie, na scenie widzieliśmy bardzo emocjonalne przedstawienie. Bardzo mi się podobało – powiedziała Anastazja Horbyk.

Ponad dwadzieścioro dzieci niedawno przyjechało do Kielc z różnych części Ukrainy. Nauczyciele starają się pokazywać im Kielce i integrować z polskimi kolegami.

- W szkole panuje bardzo przyjazna atmosfera, ponieważ są u nas dzieci z Ukrainy, które już kilka lat temu przyjechały do Kielc i teraz w wielu sytuacjach pomagają nam w opiece nad nowymi kolegami. Pomagają im w tłumaczeniu i w nauce. To bardzo ważne - mówi Krystyna Fąfara pedagog ze Szkoły Podstawowej nr 13 w Kielcach

- W Polsce jest pięknie, góry są piękne. W szkole jest super, dzieci w klasie są bardzo przyjazne – dodaje Mark Zajika.

To już kolejny happening zorganizowany przy nowopowstającej siedzibie „Kubusia”. W spotkaniu na Wzgórzu Zamkowym uczestniczył Grzegorz Sowiński, dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu.

- Inwencja dyrekcji, aktorów i pozostałych pracowników „Kubusia” nie zna granic. Dziękuję za te prezenty i życzenia w imieniu Prezydenta Kielc Bogdana Wenty. Jest to czas odrodzenia, cieszę się, że są z nami dzieci z Ukrainy. Dziś wszyscy przeżywamy to co się dzieje u nich w kraju i czujemy potrzebę solidarności – powiedział Grzegorz Sowiński.

Powrót na początek strony