Wielki piknik zdrowia i profilaktyki na kieleckim Rynku

39169601_1979439398783851_2974431939592716288_n.jpg

W sobotę, 7 sierpnia w stolicy województwa świętokrzyskiego swój tygodniowy, rowerowy „Onko tour” trasą Green Velo z Rzeszowa do Kielc zakończy grupa byłych pacjentów onkologicznych z Fundacji „Pokonaj Raka”.

Z tej okazji w godz. od 10 do 17 na Rynku stanie miasteczko zdrowia, gdzie każdy będzie mógł m.in. wykonać podstawowe badania profilaktyczne, zważyć się i dokonać analizy składu ciała, porozmawiać z dietetykiem czy skorzystać z konsultacji dermatologa.
 
Przy mobilnych stanowiskach będzie można między innymi:
•    uzupełnić ankietę programu Profilaktyka 40 PLUS,
•    uzyskać pomoc przy zapisach do programu Profilaktyka 40 PLUS,
•    skorzystać z konsultacji dermatologa w godz. 10-13,
•    zważyć się i dokonać analizy składu ciała,
•    porozmawiać z dietetykiem,
•    zmierzyć ciśnienie krwi,
•    oznaczyć poziom cukru,
•    wykonać mammografię (panie w wieku od 50 do 69 lat)
•    wykonać cytologię (panie w wieku 25-59 lat),
•    zapisać się na badania kolonoskopowe,
•    nauczyć się samobadania piersi,
•    uzyskać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ),
•    potwierdzić Profil Zaufany,
•    zapoznać się z portalem DIETY.NFZ.GOV.PL, programem 8 TYGODNI DO ZDROWIA oraz z cyklicznymi  akcjami „Środa z profilaktyką”.

Organizatorami pikniku są: Świętokrzyski Oddział Wojewódzki NFZ i Urząd Miasta Kielce.

Gościem specjalnym będzie Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec, którego namiot ustawiony będzie przy wejściu głównym do Urzędu Miasta.

Ponadto o profilaktyce i najistotniejszych zasadach przeciwdziałania chorobom będzie można porozmawiać z dr Leszkiem Smorągiem, kierownikiem Zakładu Profilaktyki Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.

Dodatkową atrakcją będzie nordic walking prowadzony przez Polskie Stowarzyszenie Nordic Walking.

Podczas kiedy rodzice korzystać będą z oferty badań, na dzieci czekać będzie mnóstwo atrakcji przygotowanych przez miejskie instytucje i partnerów Projektu „Kielce - Raj dla Dzieci”.

Odwiedzający stoisko Energetycznego Centrum Nauki Kieleckiego Parku Technologicznego dowiedzą się, czym są polimery i termokurczliwość. Uczestnicy poznają specjalne tworzywo termoplastyczne, które będzie pomocne w wykonywanym przez animatorów eksperymencie. Użyją swojej wyobraźni plastycznej, a korzystając z magicznych zdolności pomniejszania i piekarnika, pod okiem edukatorów, wykonają zaprojektowane przez siebie zawieszki.

Muzeum Zabawek i Zabawy zaproponuje wszystkim, niezależnie od wieku, udział w zabawach ruchowych np. w cymbergaju, rzucaniu obręczą do celu, czy też… chodzeniu na szczudłach. 

Manufaktura Słodyczy - Magia Karmelu zaprosi do udziału w warsztatach ręcznego tworzenia wyrobów z karmelu, które po pokazie przeznaczone zostaną do degustacji.

Natomiast Stowarzyszenie „Kreatywni w Kielcach” zaprosi do stanowisk swoich artystów, gdzie m.in. odbywać się będzie: tatuowanie henną, malowanie twarzy, czyli artystyczne makijaże, tworzenie warkoczy, customizacja obuwia oraz tworzenia własnych ubrań.
Na płycie Rynku będzie można usłyszeć muzyków oraz zobaczyć tancerzy Stowarzyszenia „Kreatywni w Kielcach” w akcji.

Bardzo ciekawą propozycję przygotowało również Centrum Wspinaczkowe MOBIUS Studio, które w godzinach 11-13 zaprasza dzieci w wieku 6-15 lat do swojej siedziby na ulicę Czarnowską 17 (dawne kino Romantica) na warsztaty wspinaczkowe.
Ze względu na ograniczoną ilość miejsc konieczna jest wcześniejsza rezerwacja terminu. Rezerwacji dokonać można pod numerem telefonu: 511 381 488. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Rajd wyruszył w poniedziałek, 2 sierpnia o godz. 11.00 z Rzeszowa. Na trasie „Onko Tour trasą Green Velo - Kielce 2021” są m.in.: Leżajsk, Stalowa Wola, Sandomierz, Obrazów, Bieliny i Daleszyce. Wielki finał odbędzie się w sobotę, 7 sierpnia o godz. 13.30 na Rynku w Kielcach.

To jedyny rajd rowerowy trasą Green Velo w Polsce, w którym biorą udział pacjenci onkologiczni, jak też przedstawiciele ochrony zdrowia czy urzędnicy. Jego inicjatorem jest Fundacja „Pokonaj Raka”, której celem jest zachęcanie do badań profilaktycznych, aktywnego trybu życia i zdrowego odżywiania.

- Jesteśmy organizacją, która pokazuje życie po chorobie nowotworowej. Naszym celem jest pokazywanie, że rak to diagnoza – nie wyrok. Pięć lat temu wyruszyliśmy na rowerach z Elbląga, trasą Green Velo marząc, że kiedyś przekroczymy metę w Kielcach. Planujemy uczynić to w gronie kielczan i kielczanek, od Daleszyc. To będzie taka nasza ostatnia prosta, aby dopełnić zwycięstwa - mówi Katarzyna Gulczyńska, prezes Fundacji.

W ramach ostatniego etapu, grupa przez 7 dni będzie na rowerach przemierzać region podkarpacki i świętokrzyski. Inicjatywa ma przypominać i propagować podstawowe zasady zdrowego trybu życia. Uczestnicy, na postojach będą rozmawiać z mieszkańcami o najważniejszych zasadach zapobiegania chorobom onkologicznym, profilaktyce oraz prawach pacjenta.

- Istotny jest sam udział pacjentów w projekcie. Ta autentyczność to najlepsza forma zachęcenia do badań. Chcemy przełamać lęk i strach przed chorobą onkologiczną. Tylko oswajając chorobę i pokazując, że jest to choroba przewlekła, można zachęcić do profilaktyki - dodaje Katarzyna Gulczyńska.

Patronat honorowy wydarzeniem objął prezydent Miasta Kielce Bogdan Wenta.

Powrót na początek strony