WIETRZNIA na DWORCU w Punkcie Promocji Kielc

Trwają ostatnie przygotowania do wyjątkowej wystawy w Punkcie Promocji Kielc na Dworcu Autobusowym. Wernisaż ekspozycji zatytułowanej „WIETRZNIA na DWORCU” odbędzie się w piątek, 9 lutego, o godz. 17:30 w „Galerii - Dworzec 17:30”. Wstęp wolny.

Mówi się, że Kielecczyzna kamieniem stoi. Prace powstałe podczas plenerów rzeźbiarskich, które były organizowane na Wietrzni w latach 70-tych i 80-tych, do dziś zdobią wiele miejsc w Kielcach. Plenery te zostały reaktywowane z inicjatywy Waldemara Musika, wiceprezesa Związku Artystów Rzeźbiarzy w Kielcach, w 2022 roku. Różnorodną twórczość znakomitych artystów zrzeszonych w Związku będzie można podziwiać tym razem w Punkcie Promocji Kielc, gdzie trwają ostatnie przygotowania do wernisażu. - Przybyliśmy, zobaczyliśmy i ustawiliśmy. Dzień pełen sprzeczności, jak to u rzeźbiarzy, ale udało się nam z radością wejść w tegoroczne ostatki. Chyba będzie się działo - mówi żartobliwie Anna Dulny-Perlińska, prezes ZAR w Kielcach.

W wystawie bierze udział niemal 20 artystów. - Rzeźba jest niezwykle wymagającą, elitarną i efektowną dziedziną sztuki. Na naszej wystawie można zobaczyć wiele dzieł oraz ogromną różnorodność technik rzeźbiarskich. Oczywiście, dominującym materiałem jest kamień, ale można podziwiać też imponujący dorobek medalierski i odlewniczy w wypełnionych po brzegi gablotach. Zobaczymy też fascynujące asamblaże, rzeźby w drewnie i w żywicach naturalnych, a także ceramikę i odlewy gipsowe. Niektórzy rzeźbiarze pokażą też swoje obrazy - wylicza Katrina Sadrak, jedna z niezwykle utalentowanych uczestniczek wystawy.

Wystawa jest pretekstem do spotkań rzeźbiarzy z kielczanami. Służy promocji wspaniałych tradycji rzeźbiarskich w naszym regionie, kultywowanych przez artystów związanych z ośrodkiem rzeźbiarskim „Wietrznia”. A rzeźba w publicznej przestrzeni Kielc jest integralnym elementem miejskiego pejzażu od ponad pół wieku.

Punkt Promocji Kielc czynny jest od wtorku do soboty, w godzinach 11.00 - 17.00. Jego działalność koordynuje Biuro Promocji i Współpracy z Zagranicą w Wydziale Przedsiębiorczości i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Kielce.

Powrót na początek strony