Wizyta mera Winnicy Siergieja Morgunowa w Kielcach

Zdjęcie grupowe
zdj. KPT

Siergiej Morgunow, mer partnerskiej Winnicy oraz Pavlo Yablonskyi, sekretarz Winnickiej Rady Miejskiej odwiedzili nasze miasto z okazji Święta Kielc.

Ukraińskich gości przywitał prezydent Kielc Bogdan Wenta, następnie wspólnie spotkali się z dziećmi i młodzieżą z pierwszego turnusu Kielce Camp dla Winnicy, Świętokrzyskie 2023. Kolejnym punktem wizyty było spotkanie w Kieleckim Parku Technologicznym.

Prezydent Bogdan Wenta podziękował kieleckim firmom oraz instytucjom, które włączyły się w niesienie pomocy Ukrainie. Od początku zdawaliśmy sobie sprawę, że ta wojna to nie jest sprint, tylko będzie trwała długo. Działania długoterminowe bez pomocy biznesu, także tych dużych firm nie byłyby możliwe i za to bardzo dziękuję. Podkreślił także znaczenie przyjaźni i współpracy polsko-ukraińskiej, a w szczególności 65-lecie współpracy z miastem Winnica.

W swoim przemówieniu Serhii Morhunov, Mer Miasta Winnica, zaznaczał - Gdyby nie było wyjątkowego patriotyzmu Ukraińców, poczucia zjednoczenia w tej walce oraz wsparcia całego demokratycznego świata, Ukrainy już by nie było, a dalej nie byłoby Europy. Chcę podziękować i Kielczanom, i Polakom i całemu demokratycznemu światu za to, co robicie, za tę ogromną pomoc, jaka w czasie tej wojny jest udzielana. I doskonale w Winnicy rozumiemy, że to nie tylko Urząd Miasta Kielce, ale to firmy, to każda osoba indywidualna, która pomaga i trzyma kciuki za wygraną Ukrainy. Nie tylko miastu, instytucjom, firmom, każdej indywidualnej osobie.

Mer przekazał na ręce prezydenta Kielc flagę Ukrainy z podpisami i słowami wdzięczności, jakie oddziały wojskowe Ukrainy kierują do społeczności miasta Kielce. Podziękowania otrzymały firmy, instytucje oraz stowarzyszenia, które w szczególny sposób zaangażowały się w pomoc Ukrainie: Barlinek, Industria, DS Smith, Bank Żywności w Kielcach, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Kielcach, Stowarzyszenie Integracja Europa-Wschód oraz Kielecki Park Technologiczny.

W programie pobytu w Kielcach była również wizyta w Targach Kielce i zwiedzanie targów Mubi Dub it Tuning Festival. Ukraińskiej delegacji towarzyszyli goście z partnerskiego miasta Ramla w Izraelu, którzy przebywają w Kielcach z okazji święta miasta: Ronen Rothstein – członek Rady Miasta Ramla oraz Oran Rozenberg – dyrektor Wydziału ds. Wydarzeń i Wymian Zewnętrznych.

Goście z Ukrainy odwiedzili również Ogród Botaniczny i wzięli udział w koncertach Święta Kielc, w tym zespołów z Winnicy na scenie międzynarodowej przed Kieleckim Centrum Kultury.

Powrót na początek strony