Wizyta przedstawicieli Kielc w Budapest-Csepel

W dniach 1-4 czerwca 2013 roku Prezydent Kielc Wojciech Lubawski wraz z innymi przedstawicielami Miasta odwiedzili partnerski samorząd Budapeszt-Csepel. Gości powitał Burmistrz Czepla Pan Szilárd Németh, wraz ze swoimi zastępcami zapraszając na oglądanie transmisji ważnego dla polskiej delegacji meczu Ligii Mistrzów Vive Targi Kielce – FC Barcelona.

 

Gospodarze wizyty zaprosili Kielczan do zwiedzenia okazałego budynku Parlamentu Węgierskiego, gdzie mogli obserwować obrady Zgromadzenia Narodowego. Zarówno Burmistrz Czepla Szilárd Németh, jak i jego zastępca Borbély Lénárd. są jednocześnie deputowanymi i zasiadają w węgierskim parlamencie.

 

Delegacja z Kielc wzięła udział w mszy św. w parafii polskiej oraz spotkała się z polonią węgierską odwiedzając siedzibę Ogólnokrajowego Samorządu Mniejszości Polskiej na Węgrzech. Prezydencie obu partnerskich samorządów złożyli wieńce pod dzwonnicą Księdza Jerzego Popiełuszki, której odsłonięcie na półwyspie Czepel miało miejsce rok wcześniej.

 

Władze Kielc miały również szansę obejrzeć olbrzymie, kilkuset hektarowe zdegradowane tereny poprzemysłowe, które stanowią dla Csepla aktualnie duży problem, ale jednocześnie odpowiednio zagospodarowane mogą okazać się wielką szansą. XXI Dzielnica Węgier bierze udział w międzynarodowym projekcie RETINA mającym na celu wymianę doświadczeń pomiędzy 9 partnerami z 7 krajów południowo – wschodniej Europy w zakresie rewitalizacji obszarów „brownfield”.

 

Prezydent Kielc zaproponował także podzielenie się kieleckimi doświadczeniami w budowaniu parku technologicznego, który mógłby również powstać na terenach poprzemysłowych Csepla. Grupa osób wskazana przez Burmistrza Szilárd Németh. została zaproszona na wizytę w Kieleckim Parku Technologicznym w celu zapoznania się z działalnością tego miejsca i historią jego tworzenia.

 

Ostatniego dnia rano delegacja z Kielc wzięła udział w uroczystych obchodach Dnia Wspólnoty Narodowej na Węgrzech, gdzie Prezydent Kielc Wojciech Lubawski przypomniał ważne elementy naszej wspólnej historii.

Powrót na początek strony