Wkrótce otwarcie muzeum historii klubu Iskra Kielce

Ponad 600 sztuk eksponatów znalazło się w gablotach Muzeum Historii Klubu Iskry Kielce. To pierwsza, oficjalna taka wystawa poświęcona szczypiorniakowi w całym kraju. Uroczysty wernisaż oraz otwarcie zaplanowano na 28 lutego.

Przygotowania do utworzenia muzeum rozpoczęły się jesienią ubiegłego roku. Gabloty powstały we wnękach dwóch korytarzy pod trybunami Hali Legionów. Dzięki wsparciu Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Kielcach oraz sponsorów klubu zostały one wyremontowane oraz przystosowane do celów muzealnych.

- Muzeum zostało przygotowane dla kibiców i od początku chcieliśmy je tworzyć razem z nimi. W listopadzie rozpoczęliśmy zbiórkę artefaktów. O przekazywanie ich apelowaliśmy m.in. do byłych działaczy, trenerów, zawodników, a także kibiców kieleckiego klubu. Dzięki temu udało się pozyskać m.in. dokument potwierdzający, że założenie klubu miało miejsce 1 września 1965 roku. Ale to dopiero początek ciekawych eksponatów - informują władze klubu.

Organizatorzy muzeum chcieli w ten sposób przedstawić bogatą historię kieleckiego klubu. Od jego początków, do czasów obecnych.

- Historii, która z jednej strony jest nieznana, zapomniana, ale też niedoceniana. To także hołd dla działaczy, zawodników i trenerów, którzy występowali tu na przestrzeni tych blisko 60 lat. Jednocześnie ukazanie rzeszy fanów tego, że na sukcesy i miejsce, które dzisiaj zajmuje klub potrzebne były dekady ciężkiej pracy u podstaw - mówi Anna Benicewicz-Miazga, która z ramienia klubu koordynuje tworzenie Muzeum.

Co na wystawie?

Na ekspozycji będzie można zobaczyć m.in. kontrakt pierwszego trenera Wacława Mozera, gwizdek legendarnego szkoleniowca Edwarda Strząbały, piłkę, którą grano w klubie w latach 60. ubiegłego wieku, a także wiele koszulek, elementy kibicowskich opraw, szaliki, zapiski trenerskie pokazujące zagrywki taktyczne, historyczne zdjęcia, wycinki z prasy, medale, trofea i puchary, w tym najcenniejszy w historii klubu -  za zwycięstwo EHF Ligi Mistrzów w 2016 roku.

Klub przygotował także ścianę z tablicą, która będzie klubową Wall of Fame i znajdować się będą na niej stalowe gwiazdy z nazwiskami wszystkich zawodników, trenerów i działaczy, którzy mieli niebagatelny wkład w rozwój klubu. Gwiazd będzie 65 i będą sukcesywnie dokładane.

- Od 1965 roku nasz klub wpisał się w historię kieleckiego sportu. A dzisiaj mieszkańcy nie wyobrażają już sobie bez niego miasta. Nie wyobrażają sobie tego także kibice polskiego sportu. Bo przecież na hasło „kielecka piłka ręczna” każdy ma przed oczami 29 medali mistrzostw Polski, w tym 20 z tego najcenniejszego złotego kruszcu, 17 zdobytych Pucharów Polski oraz pięć medali Ligi Mistrzów. To właśnie w Kielcach występowali i nadal występują najlepsi zawodnicy tej dyscypliny, pracowali i pracują najlepsi trenerzy tej dyscypliny nie tylko w kraju, ale i na świecie. To tutaj stworzono drużynę, która jest szanowana na arenie międzynarodowej - przekonuje klub na swojej stronie internetowej.

Otwarcie na koniec fazy grupowej Ligi Mistrzów

Uroczysty wernisaż z udziałem darczyńców oraz władz klubu odbędzie się w środę, 28 lutego o godz. 17.30. Natomiast dzień później, podczas ostatniego meczu fazy grupowej EHF Ligi Mistrzów Industrii Kielce z Kolstad Handball po raz pierwszy będą mogli je podziwiać kibice.

Muzeum Historii Klubu otwarte będzie można zwiedzać od wtorku do piątku w godzinach 10-16. Wystawa dla zwiedzających jest w tym czasie bezpłatna. Natomiast w dni meczowe wejście do Hali Legionów będzie możliwe jedynie dla posiadaczy biletów i karnetów, więc tym samym zwiedzanie muzeum nie będzie możliwe.

- Zaznaczamy, że jest to otwarcie Muzeum Historii Klubu to dopiero początek jego działalności. W kolejnych miesiącach planujemy m.in. udostępnienie odlewów rąk zasłużonych zawodników, do których kibice będą mogli przyłożyć swoje dłonie. Cały czas zbieramy eksponaty i apelujemy o ich przekazywanie, planujemy także elementy multimedialne - dodaje Anna Benicewicz-Miazga.

źródło: Industria Kielce