Wojna widziana oczami dziecka na wystawie w Kielcach

Na kieleckim Rynku we wtorek, 19 lipca otwarta została wystawa plenerowa „Mamo, ja nie chcę wojny! 1939-45 Polska / 2022 Ukraina”. Ekspozycja jest realizacją polsko – ukraińskiego projektu archiwalnego. W wernisażu uczestniczyła zastępczyni Prezydenta Kielc Agata Wojda.

Na wystawie przedstawione zostały historyczne rysunki polskich dzieci z roku 1946, będące zapisem ich przeżyć z czasu II wojny światowej i okupacji niemieckiej 1939-1945, przechowywane w Archiwum Akt Nowych w Warszawie oraz współczesne rysunki dzieci ukraińskich, związane z wojną toczącą się obecnie w Ukrainie, gromadzone na portalu internetowym „Mom I see war” (Mamo, widzę wojnę).

Dziecięce rysunki i wypowiedzi to świadectwa ogromnej wartości. Wystawa ma pokazać, że wojna w oczach dziecka zawsze wygląda tak samo. Niezależnie od miejsca i czasu jest wielkim złem, a dziecko zawsze jest w niej ofiarą. Podobieństwo historycznych i współczesnych prac poraża.

Wystawa jest realizowana przez sieć Archiwów Państwowych i dzięki temu zostanie zaprezentowana w tym samym czasie w wielu miastach w Polsce, docierając do szerokiego grona odbiorców. Wystawa na kieleckim Rynku będzie prezentowana do 28 lipca.

Powrót na początek strony