Wolontariuszom z wielu krajów przedstawiamy Kielce

Większość z nich jest w Polsce po raz pierwszy. Przyjechali z całego świata: z Ukrainy, Niemiec, Armenii, Włoch, Hiszpanii, Francji, Turcji, Gruzji, Grecji, a nawet z Azerbejdżanu, Jordanii, Palestyny, Tunezji i Maroka. Wolontariusze, którzy właśnie w Kielcach realizują projekty międzynarodowe.

28-osobowa grupa młodych ludzi przyjechała do Kielc w związku ze współpracą ze Stowarzyszeniem Regionalne Centrum Wolontariatu w Kielcach, które wybrali jako organizację goszczącą w ramach programu Erasmus+. Większość z nich odwiedziła już centrum Kielc, podoba im się Rynek, ulica Henryka Sienkiewicza, zauważają - pomimo pory roku, że dużo u nas zieleni, doceniają też atuty położenia Kielc.

Niektórzy będą u nas kilka miesięcy, inni nawet rok, dlatego dobrze, by wiedzieli jak najwięcej o tym co jeszcze warto zobaczyć.

Z najciekawszymi do zwiedzania miejscami oraz atrakcjami Kielc mieli okazję zapoznać się podczas spotkania przygotowanego we współpracy z Wydziałem Przedsiębiorczości i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Kielce.  

- Bardzo interesowało ich, jakie muzea można u nas zwiedzić czy też, gdzie warto wybrać się na wędrówkę. Ale ciekawi byli również organizowanych w Kielcach wydarzeń. Pytali między innymi o Międzynarodowy Harcerski Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej, który w tym roku ma już  50. edycję - informuje Marta Piątek-Lasota, pracownik Biura Promocji i Współpracy z Zagranicą, która przygotowała prezentację o Kielcach. Goście z zagranicy otrzymali foldery promocyjne oraz obejrzeli anglojęzyczny film pt. „Dokąd na urlop? Kielce!”.

- Liczymy na dalszą współpracę i wierzymy, że podczas pobytu w Polsce wolontariusze pokochają nasze miasto i staną się ambasadorami Kielc na całym świecie – podkreśla Dariusz Detka dyrektor Wydziału Przedsiębiorczości i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Kielce.  

Grupa wolontariuszy realizuje w ramach programu Erasmus+ różne projekty dotyczące np. międzynarodowych praktyk zawodowych czy organizacji wakacyjnych warsztatów edukacyjnych dla uchodźców z Ukrainy. Celem jest współpraca międzynarodowa i wymiana dobrych praktyk. Dodatkowy atut, to nauka języka polskiego oraz poznanie Polski, a także regionu świętokrzyskiego i Kielc.

Więcej informacji o projektach realizowanych przez Regionalne Centrum Wolontariatu w Kielcach można znaleźć na stronie internetowej stowarzyszenia: http://centrumwolontariatu.eu/

Powrót na początek strony