Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach zaprasza we wrześniu na dwie nowe wystawy: malarstwa Grzegorza Bednarskiego i grafiki Jana Diehla-Michałowskiego. Wernisaż odbędzie się w piątek 3 września o godz. 18.
„Między skrajnościami” to tytuł wystawy Grzegorza Bednarskiego. Pochodzące z kolekcji prywatnych dzieła artysty – przede wszystkim malarstwo, ale także rysunek i kolaże – wypełnią Galerię Górną i Dolną. Artysta urodził się w 1954 roku w Bydgoszczy. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie latach 1975–80; dyplom w pracowni prof. Jana Szancenbacha. Od 1998 kieruje własną pracownią malarstwa w krakowskiej ASP. Tytuł profesora otrzymał w 2016 roku. Kuratorem wystawy jest Krzysztof Musiał.
„Grzegorz Bednarski należy do tych współczesnych polskich artystów, obok między innymi Jana Lebensteina i Jacka Waltosia, którzy potrafią wykreować formę otwierającą nowe horyzonty poznania/doświadczenia i równocześnie pozwalającą dotknąć czegoś fundamentalnego, są mitotwórcami” – napisała dr Barbara Major w katalogu towarzyszącym wystawie artysty w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie w 2020 roku.
Natomiast w Galerii Małej na wystawie „Typografia. Od A do Alef” swoje grafiki zaprezentuje Jan Diehl-Michałowski. Absolwent Wydziału Sztuki Mediów ASP w Warszawie, studiował w Wyższej Szkole Sztuk Dekoracyjnych w Strasbourgu i na paryskiej Sorbonie, dyplom z wyróżnieniem na Wydziale Wzornictwa warszawskiej ASP. Wykładowca na kierunku wzornictwo i architektura wnętrz w Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania w Warszawie, a także na Wydziale Architektury Wnętrz warszawskiej ASP. Prowadził wykłady m.in. w Chinach, w Niemczech, w Armenii i we Francji. Zajmuje się grafiką artystyczną oraz projektowaniem graficznym. Od 2013 roku prowadzi deal design • studio. Kuratorką wystawy jest dr Magdalena Leśniak.
„W 2019 roku Jan Diehl-Michałowski podjął próbę tworzenia cyklu unikatowych grafik w technice sitodruku bez praktycznego zastosowania, o czysto artystycznym przesłaniu. Są to grafiki dużego formatu o charakterze abstrakcji surrealnej o wyrafinowanej achromatycznej gamie. «Typografia jest wszędzie» – mówi Jan Diehl-Michałowski. Punktem wyjścia, tworzywem do jego najnowszych monotypii jest krój pisma, znak graficzny. Artysta, dyrygując przypadkiem za pośrednictwem komputerowej transformacji, stworzył harmonijną całość i tak litera stała się budulcem nowej graficznej jakości.
Oparte na kontrastach czerni, bieli i szarości przenikają się i uzupełniają, tworząc czystą narrację graficzną w płaszczyźnie horyzontalnych rytmów. Mimo zmienności i różnorodności wątków kompozycje te działają jednością intencji spokoju i ciszy w nieokreślonej metafizycznej przestrzeni” – napisała o twórczości artysty Barbara Szubińska.
Wystawy można oglądać do 1 października.