Wspomnienie Andrzeja Koziei

Rodzina, przyjaciele, byli studenci i uczniowie kieleckich szkół upamiętnili cenionego wykładowcę podczas wydarzenia "Urodziny Koziejki. Wspomnienie Andrzeja Koziei". Upamiętnienie wykładowcy UJK, filmoznawcę, teatrologa i animatora kultury odbyło się we wtorek, 12 października, w kinie Moskwa w Kielcach.

Był duszą towarzystwa. Kreatywny, radosny, inteligentny, przyjaciel ludzi. Andrzej Kozieja ceniony wykładowca, znawca filmu i teatru zmarł 7 maja 2016 roku. 12 października skończyłby 61 lat. W tym dniu przyjaciele, studenci i uczniowie kieleckich po raz kolejny postanowili upamiętnić „Koziejkę”, jak powszechnie był nazywany.

Wydarzenie rozpoczęło się od spotkania przy ławeczce Andrzeja Koziei obok kina „Moskwa”. Następnie uczestnicy „Urodzin Koziejki” przenieśli się do sali kina „Moskwa”, gdzie zaprezentowane zostały filmy o Andrzeju Koziei oraz wystawa fotograficzna.

- Chcieliśmy uczcić jego pamięć w gronie przyjaciół i młodzieży, której poświęcił tak wiele uwagi. Dziś nie tylko wspominamy Andrzeja, ale również rozstrzygamy ósmy młodzieżowy Konkurs Filmowy Kielecki Klaps, od tego roku im. Andrzeja Koziei - Ryszard Mańko dyr. Zespołu Szkół nr 2 w Kielcach.

Nie zabrakło też wspomnień i rozmów panelowych z udziałem przedstawicieli naukowców i studentów z UJK, środowisk i instytucji kultury miasta Kielce.

- Sami widzicie, ze jedna osoba może zmienić świat, Kielce, Uniwersytet, że jedna osoba, której w pewnym momencie zabraknie jest nie do zastąpienia – powiedziała prof. UJK Marzena Marczewska.  

Andrzej Kozieja inicjował, a także koordynował wiele różnorodnych działań kulturalnych na terenie miasta, w tym aktywnie uczestniczył w organizacji kolejnych edycji Festiwalu Form Dokumentalnych NURT. Był pomysłodawcą oraz prowadzącym studenckie premiery teatralne w Ośrodku Kultury Ziemowit, prowadził dla dzieci i młodzieży filmowe warsztaty edukacyjne oraz Filmowe Spotkania z Historią.

Pasję oraz głębokie zaangażowanie w pracę dydaktyczną docenili studenci, przyznając mu tytuły Uniwersyteckiego Belfra Roku oraz Przyjaciela Studentów. Andrzej Kozieja w 2014 roku otrzymał Nagrodę Miasta Kielce. 

Powrót na początek strony