Ponad 400 eksponatów związanych z historią Zespołu Placówek Oświatowych nr 2, a także z historią naszego miasta i regionu wzbogaciło zbiory Muzeum Historii Kielc. Wszystkie pochodzą z dawnej, szkolnej Izby Pamięci.
- Pamiątki gromadzone przez wiele lat stały się dzisiaj oficjalnie własnością muzeum. Bardzo chciałbym za to podziękować dyrektorowi szkoły Tomaszowi Olesińskiemu i pracownikom szkoły - powiedział dyrektor Muzeum Grzegorz Maciągowski.
Wśród nowych eksponatów są sztandary Zespołu Szkół Zawodowych FŁT ISKRA - Kielce i Zespołu Szkół Budowlanych, memorabilia sportowe, w tym puchary nagrodowe zdobyte przez uczniów, ciekawy zbiór przypinek, odznak i medali wojskowych oraz organizacji społecznych i szkół, a także medale okolicznościowe ze zbiorów znanego kieleckiego kolekcjonera Tadeusza Rolaka.
- Dużą część daru stanowią przedmioty, dokumenty i fotografie związane z okresem II wojny światowej. Są wśród nich interesujące dla badaczy listy z obozów jenieckich, karty pocztowe z obozu zagłady Auschwitz, liczne karty rozpoznawcze. Pasjonatów militariów zainteresują elementy żołnierskiego umundurowania, wyposażenia i broni – mówi Marcin Kolasa, kierownik działu gromadzenia i dokumentacji MHKi.
Jednym z niezwykle unikalnych obiektów jest oryginalna tablica z pierwszego pomnika, który stał przy ulicy Urzędniczej.
- W miejscu egzekucji członków podziemia niepodległościowego, którzy 18 listopada 1943 roku zostali rozstrzelani przez Niemców. Obecnie jest tam kamienny pomnik. Pierwotnie stała tam tablica na niewielkim krzyżu. Udało nam się nawet znaleźć stare zdjęcie - opowiada Marcin Kolasa. - To było niesamowite uczucie, kiedy zobaczyliśmy tablicę w szkolnej Izbie Pamięci. To niezwykłe, że taki artefakt udało się ocalić. Niestety większość podobnych przedmiotów trafiała na złom - dodaje.
- Zdecydowaliśmy się na przekazanie pamiątek z kilku podwodów. Jednym z nich jest to, że Izba Pamięci istniała już kilkadziesiąt lat i niektóre obiekty wymagały ingerencji konserwatora. W szkole brakuje nam także miejsca do przechowywania zbiorów. Teraz wszystko będzie ogólnie dostępne dla mieszkańców Kielc i turystów spoza naszego miasta – mówił Sławomir Nowak, nauczyciel historii z Zespołu Placówek Oświatowych nr 2.
Już wkrótce część bogatego zbioru pamiątek będzie można zobaczyć w gablocie witającej gości Muzeum Historii Kielc.