Wymieniamy śmieci na książki. Wyjątkowa akcja znów w Kielcach

Wymiana śmieci na książki. Dwie kobiety trzymają worki na śmieci oraz książki.
zdj. KZWŚ

Kielce po raz kolejny włączają się do akcji „Książka za worek śmieci”. 16 września odbędzie się wielkie sprzątanie terenu Rezerwatu Ślichowice. Do udziału w akcji organizatorzy zachęcają książkami. Wystarczy się zarejestrować i przybyć na miejsce zbiórki. Zaproszenie skierowane jest do dorosłych oraz dzieci.

„Książka za worek śmieci” to społeczna akcja sprzątania świata zainicjowana w 2019 roku przez Annę Jaklewicz, podróżniczkę i edukatorkę. W ramach projektu uczestnicy sprzątają tereny zielone, które z powodu zaśmiecenia wymagają interwencji. W ramach podziękowania zarejestrowani otrzymują książki.

16 września akcja „Książka za worek śmieci” organizowana jest we wszystkich województwach Polski. Po raz kolejny odbędzie się w Kielcach, gdzie w ubiegłym roku 47 ochotników zebrało 47 worków śmieci.

Do udziału w akcji „Książka za worek śmieci” w Kielcach wymagana jest rejestracja, książki czekają na pierwszych 50 dorosłych osób. Kolejne osoby mogą dołączyć do akcji, jednak bez gwarancji otrzymania prezentu. Rejestracja potrwa do wyczerpania miejsc. Uczestnikami wydarzenia mogą być osoby dorosłe. Dzieci i młodzież mogą wziąć udział w akcji wyłącznie pod opieką rodziców lub opiekunów prawnych. Dla nich także przewidziana jest dodatkowa, limitowana pula książek. 

Link do formularza rejestracyjnegoDokładny opis akcji, regulamin i praktyczne informacje dla uczestników można znaleźć w na stronie internetowej: www.ksiazkazaworeksmieci.pl oraz na Facebooku.

Gdzie zaplanowano sprzątanie w Kielcach

W Kielcach będzie sprzątany teren Rezerwatu Ślichowice. Akcja rozpocznie się w sobotę, 16 września 2023 r. o godz. 10.00 przy schodach wejściowych na teren rezerwatu, od strony ul. Kazimierza Wielkiego. Dokładna lokalizacja punktu zbiórki uczestników akcji w Kielcach znajduje się tutaj.

Partnerzy akcji w Kielcach

Akcja realizowana jest przy współpracy z Urzędem Miasta Kielce. Odbiór śmieci zapewnia firma Eneris.

„Poprzednie akcje okazały się sukcesem. Chętni przybywali mimo różnych warunków pogodowych, także z dziećmi. To pokazuje, że wystarczą dobre chęci i dostosowanie ubioru do okoliczności plenerowych i atmosferycznych. Na miejscu ochotnicy oprócz książek otrzymają rękawice i worki, niezbędne do sprzątania w terenie. Zapraszamy do udziału w akcji wszystkich chętnych. Za porządki na łonie natury z przyjemnością odwdzięczymy im się książkami” – mówi Anna Jaklewicz, pomysłodawczyni akcji.

Akcja ogólnopolska

Poza Kielcami swoje miasta sprzątać będą także mieszkańcy: Rzeszowa, Katowic, Wrocławia, Warszawy, Poznania, Gdańska, Szczecina, Bydgoszczy, Łodzi, Białegostoku, Opola, Lublina, Gorzowa Wielkopolskiego i Krakowa.

„Akcja odbywa się tam, gdzie jest taka potrzeba oraz gdzie znajdę partnerów chętnych do współpracy. Wierzę, że w ten sposób uczymy zaangażowania, dbania o wspólną przestrzeń, wrażliwości na przyrodę, ale też współpracy. Dla mnie ważne jest, że w naszej akcji łączymy w słusznej sprawie aktywistów, urzędników, prywatne firmy i zwykłych mieszkańców” - mówi Anna Jaklewicz.

Partnerem strategicznym ogólnopolskiej edycji akcji jest ASEKOL PL, Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego i Organizacja Odzysku Opakowań S.A.

1x1_KIELCE.png

 

Powrót na początek strony