Wyścig "Solidarności" i Olimpijczyków znów zawita do Kielc

Przed fanami kolarstwa cztery dni emocji na pięciu etapach 34. Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego „Solidarności” i Olimpijczyków. Kolarze ścigać się będą w dniach od 28 czerwca do 1 lipca br. Pierwszy start zaplanowano w Łodzi, natomiast 30 czerwca trasa wyścigu zakończy się na mecie w Kielcach. Będzie to najtrudniejszy, bo najdłuższy etap wyścigu z Pabianic do Kielc o długości 218 km.

Tegoroczna rywalizacja składa się z pięciu etapów, łącznie kolarze przejadą 800 kilometrów przez trzy województwa – łódzkie, świętokrzyskie i podkarpackie. Na starcie wyścigu stanie około 170 kolarzy. Do wspólnego kibicowania zachęcali organizatorzy wydarzenia podczas konferencji prasowej w Urzędzie Miasta Kielce, w której uczestniczył zastępca prezydenta Kielc Marcin Chłodnicki.

- To bardzo ważne wydarzenie w naszym mieście, budujące nasz wizerunek jako miasta sportu. Miasto Kielce od lat wspiera wyścig finansowo i organizacyjnie. Cieszę się, że w tym roku w Kielcach mamy metę wyścigu, dzięki temu mieszkańcy będą mogli dopingować kolarzy na finiszu, co jest bardziej widowiskowe i przynosi więcej emocji. Zapraszam wszystkich do udziału w tym wydarzeniu – powiedział zastępca prezydenta Kielc Marcin Chłodnicki.    

- Te zawody są nazywane Polska – reszta świata, ale należy pamiętać, że jest to wyścig zawodników, którzy w przyszłości robią karierę. Mark Cavendish po dwóch latach od wygrania etapu Wyścigu Solidarności w Kielcach, zwyciężył w etapie Giro D'italia – podkreślił Mariusz Gos, rzecznik wyścigu.

W wyścigu wystartuje 10 polskich ekip, wśród nich zawodowa grupa kolarska Voster ATS Team. – W tym roku mamy bardzo napięty kalendarz startów, od marca jesteśmy w ciągłych rozjazdach. Wysyłamy na ten wyścig szybki skład z racji tego, że teren jest bardzo płaski. Cieszymy się, że wystąpimy w Kielcach – powiedział Mariusz Witecki dyrektor Voster ATS Team.

Mini Wyścig „Solidarności”

W dniu finału etapu wyścigu w Kielcach, organizatorzy zapraszają mieszkańców nie tylko do kibicowania. Dzieci do 12 lat mogą wziąć udział w 15. Mini Wyścigu Kolarskim „Solidarności”. Zgłoszenie następuje poprzez prawidłowe wypełnienie formularza, który jest do pobrania (wypełniania) na stronie internetowej organizatora - wyscig.com.pl, albo można przyjść w dniu wyścigu.

Wyścigi będą rozegrane w następujących kategoriach wiekowych: A – do 5 lat, B – 6-8 lat, C – 9-10 lat, D – 11-12 lat. Zawody odbędą się przy ul. Sandomierskiej 131. Zapisy zawodników będą przyjmowane w godz. 15.50 – 16.50 w namiocie Mini Wyścigu „Solidarności”. Start pierwszej grupy wiekowej o godz. 17.00, kolejne grupy startują według kolejności kategorii. Około 18.20 rozpocznie się ceremonia dekoracji.

Zmiany w organizacji ruchu

W związku z 34. Międzynarodowym Wyścigiem Kolarskim „Solidarności” i Olimpijczyków wystąpią zmiany w organizacji ruchu w rejonie ul. Sandomierskiej. Głównie chodzi o wykluczenie dla ruchu północnej jezdni tej ulicy na odcinku od skrzyżowania z ul. Poleską/Szczecińską do wjazdu do Straży Pożarnej. Utrudnienia potrwają w godz. 10.00-22.00. W związku z powyższym zaprojektowano również zamknięcie wlotu ul. Śląskiej.

W godzinach od 10.00 do 22.00 na ww. odcinku ul. Sandomierskiej kursowanie autobusów komunikacji miejskiej zostanie wstrzymane. Przejazd będzie się odbywał trasami alternatywnymi.

plakat_2023_v17.jpg

plakat_mini_2023_v4.jpg

 

Powrót na początek strony