Wystartowało European Rover Challenge 2023

W Kielcach rozpoczęły się międzynarodowe zawody łazików marsjańskich European Rover Challenge. Na kosmicznym torze przy Politechnice Świętokrzyskiej pojawiły się pierwsze drużyny. W sumie w robotycznych zmaganiach zmierzy się 25 studenckich zespołów. Wydarzenie potrwa do niedzieli, 17 września.

W piątek uczestnicy przeniosą się na Marsa – aby spotkać dr. Robert Zubrina, światowej sławy eksperta ds. Marsa i założyciela The Mars Society. Będzie także wyjątkowa okazja porozmawiać z szefem polskiego inkubatora biznesowego Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA BIC Poland), aby dowiedzieć się jakie możliwości finansowe czekają na startupy i osoby z pomysłami na wykorzystanie technologii kosmicznych.

W sobotę, podczas „Artemis Day”, specjaliści w zakresie kosmicznych technologii skupią się na powrocie człowieka na Księżyc, pozyskaniu jego zasobów oraz wykorzystaniu go jako platformy startowej dla dalekich misji kosmicznych. Z kolei w niedzielę ERC powróci na Ziemię, a zaproszeni goście będą rozmawiać o wykorzystaniu danych satelitarnych, o tym jak chronić naszą planetę dzięki technologiom kosmicznym oraz o ich roli w codziennym życiu każdego z nas.

Odwiedzający strefę inspiracji będą mogli doświadczyć nowinek kosmicznych i robotycznych z całego świata: spróbować kosmicznego jedzenia, sterować robotem i pilotować drona, zobaczyć roboty z klocków LEGO, zaprojektować satelitę wielkości puszki po napoju, przeprowadzić obserwacje Słońca i nocnego nieba, a także dowiedzieć się, gdzie w Układzie Słonecznym może istnieć życie i skorzystać z kina plenerowego. Na najmłodszych widzów czekają liczne konkursy i warsztaty, a miłośnicy fotografii będą mogli podziwiać wystawę sztuki inspirowanej filmami i literaturą science-fiction. Startupy, zespoły i osoby chcące rozpocząć własną działalność gospodarczą będą mogą zapytać o możliwości wsparcia w inkubatorze w ESA BIC Polska.

Pełną listę tegorocznych wydarzeń można znaleźć na stronie www.roverchallenge.eu.

European Rover Challenge odbywa się pod stałym patronatem Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz Polskiej Agencji Kosmicznej. Współorganizatorami ERC 2023 są Europejska Fundacja Kosmiczna, Politechnika Świętokrzyska oraz Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego. Miasto Kielce ponownie pełni rolę Miasta Gospodarza wydarzenia.