Wystawa "20-40-20" w Centrum Edukacyjnym IPN "Przystanek Historia"

Wystawa "20-40-20" w "Przystanku Historia"
J.Mularczyk/IPN

82 lata temu, 12 maja 1940 r. wyruszyły ostatnie transporty śmierci oficerów polskich z Kozielska do Katynia i ze Starobielska do Charkowa. Sowiecka policja polityczna NKWD, wykonując uchwałę Biura Politycznego KC WKP(b) z 5 marca 1940 r., wymordowała blisko 22 tys. obywateli Rzeczypospolitej. Wystawa „20 – 40 – 20” powstała z myślą o dwóch niezwykłych rocznicach, które obchodziliśmy w roku 2020: setnej rocznicy polskiego zwycięstwa nad bolszewikami oraz osiemdziesiątej rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Można ją oglądać w „Przystanku Historia” przy ul. Warszawskiej 5 w Kielcach do 17 czerwca 2022 r.

Rok 1920 jest dla Polaków symbolem wielkiego tryumfu, natomiast rok 1940 już zawsze będzie kojarzony z katyńskimi dołami, czyli z ludobójstwem – jednym z najokrutniejszych w historii ludzkości. Te dwie daty wiele łączy, przede wszystkim jednak spajają je losy Polaków, którzy walczyli na frontach wojny polsko-bolszewickiej, a 20 lat później stali się ofiarami okrutnej decyzji najwyższych władz ZSRS.

Ekspozycja stworzona została z myślą o młodych odbiorcach, korzystających z nowoczesnych technologii. Najważniejszą częścią wystawy jest poruszający 30-minutowy film fabularny, którego scenariusz powstał na podstawie życiorysów pięciu postaci. Ukazuje losy  niezwykłych bohaterów: Jana i Stanisława Ozimków – ojca i syna, por. Juliana Grunera, ppłk. dypl. Wilhelma Kasprzykiewicza oraz ks. Józefa Skorela. Ponadto, dzięki specjalnie stworzonej scenografii, będzie można nie tylko w wyobraźni przenieść się na chwilę do lasu katyńskiego. 

Multimedialna wystawa „20 – 40 – 20” jest niezwykłą podróżą po najtrudniejszych momentach polskiej historii widzianej przez pryzmat konkretnych historycznych postaci. Serdecznie zapraszamy do przeżycia tej podróży, której celem jest utrwalenie prawdy i pamięci o polskiej historii.

UWAGA!

Zwiedzanie wystawy możliwe dla grup zorganizowanych (do 25 osób) po wcześniejszej rezerwacji: nr tel. 696 826 381.

Jak informuje IPN czas zapoznania się z wszystkimi materiałami ekspozycji multimedialnej wynosi ok. 1 godz., ekspozycja nie jest rekomendowana dla uczniów z Ukrainy.

Terminy dla grup szkolnych:

maj: 17 (godz. 9); 18 (godz. 12); 20 (godz. 9 oraz 12), 24 (godz. 9), 27 (godz. 12), 31 (godz. 9)

czerwiec: Centrum zaprasza w dowolnie wybranych terminach, decyduje kolejność zgłoszeń

Odbiorców indywidualnych CE "Przystanek Historia" zaprasza od wtorku do piątku o godz. 16.00.

Powrót na początek strony