Wystawa ceramiki w Punkcie Promocji Kielc

W Galerii "Dworzec 17:30" w Punkcie Promocji Kielc na Dworcu Autobusowym dostępna jest pierwsza w tym roku wystawa pt. „Ceramika - Rzeczy dzieją się same” 2. edycja. Ekspozycja czynna będzie do 2 lutego.

Na wystawę składają się prace czterech artystek: Marzeny Smolińskiej, Elizy Rajsz, Agnieszki Pągowskiej i Krystyny Derszniak - instruktorek pracowni Ceramika Nova, działającej na terenie Bazy Zbożowej. 

- Pierwsza edycja wystawy poświęconej ceramice, która została zorganizowana w październiku 2022 roku, spotkała się ogromnym powodzeniem i bardzo ciepłym odbiorem, stąd pomysł na kolejną odsłonę i prezentację kolejnych twórców – mówi Iwona Sabat, kierownik Biura Promocji i Współpracy z Zagranicą Urzędu Miasta Kielce.

Pracownia Ceramika Nova powstała z myślą o kreatywnych mieszkańcach Kielc. Została założona w 2008 roku z inicjatywy znanego artysty ceramika Marka Cecuły. Pod okiem wykwalifikowanych instruktorów uczestnicy zajęć mogą spróbować tu swoich sił i rozwijać talenty. Korzystając z nowoczesnego wyposażenia, poznają niełatwą sztukę tworzenia w glinie.

- Nasza pracownia, jak i cała Baza Zbożowa to ważne miejsce na mapie Kielc. Jesteśmy wdzięczni Miastu Kielce za możliwość korzystania z tej przestrzeni, która obecnie przechodzi modernizację w ramach projektu realizowanego ze środków Budżetu Obywatelskiego - podkreśla Marzena Smolińska.

- Wiele osób znajduje tu przestrzeń do odpoczynku i relaksu oraz możliwość rozwoju swoich talentów i zainteresowań - dodaje instruktorka zajęć w pracowni „Ceramika Nova”.

Autorki prezentowanych prac w swoich poszukiwaniach twórczych eksplorują różne techniki, od designerskiej porcelany, przez toczenie na kole po lepienie ręczne. Eliza Rajsz, nauczyciel ceramiki w kieleckim Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych, od 2008 r. współtworzy otwartą pracownię „Ceramika Nova”. Jej fascynacja szlachetną porcelaną i japońską techniką Raku owocuje czasem łączeniem ich obu w jednej pracy. - Przejrzystość, gładkość i biel porcelany zderza z surowością gliny szamotowej, wypalanej w tej eksperymentalnej technice - mówi. Spod jej rąk wychodzą zatem formy użytkowe, jak i pozbawione tej funkcji, lub gdzie funkcja jest ukryta, niejednoznaczna.

Kolejna z autorek prezentowanych na wystawie prac, na co dzień - od roku 1999, również uczy ceramiki artystycznej w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Kielcach. - Zajmuję się głównie ceramiką, eksperymentuję z różnymi technikami ceramicznymi, czasem łączę ze sobą różne techniki - mówi o sobie Agnieszka Pągowska.

Piękne anioły, finezyjne szkatułki czy patery z odciśniętymi liśćmi łopianu, to z kolei prace Krystyny Derszniak, która zanim trafiła do Bazy Zbożowej, przez wiele lat prowadziła zajęcia plastyczne dla dzieci i młodzieży. - Moje prace wyrażają mnie, moje stany ducha, inspiracje, zauroczenie przyrodą. I może są niedoskonałe, a to dlatego że tworząc jedną pracę, jednocześnie rodzi się pomysł na nową - opowiada o sobie.

Podczas wernisażu wystawy "Ceramika - rzeczy dzieją się same" Justyna Lichosik, dyrektor Kieleckiego Parku Technologicznego odebrała statuetkę Przyjaciel Galerii "Dworzec 17:30" za 2023 rok. Wydarzenie muzycznie uświetnił Adam Dąbek. 

Ekspozycję można będzie oglądać do 2 lutego. Punkt Promocji Kielc jest czynny od wtorku do soboty, w godzinach od 11:00 do 17:00.

Powrót na początek strony