Wystawa fotograficzna pt.: "Świętokrzyskie – bezpieczna przystań"

1X6A8983.JPG
SIEW

Wydarzenie podsumowujące wspólny projekt Wojewody Świętokrzyskiego i Stowarzyszenia Integracja Europa-Wschód (Świętokrzyskie – dobre sąsiedztwo dla Ukrainy) z założenia miało być świadectwem integracji społeczności ukraińskiej w naszym regionie, jak również okazją do spotkania w gronie uczestników projektu, organizatorów, mieszkańców Kielc oraz przedstawicieli organizacji wspierających cudzoziemców. Tak też się stało za sprawą twórczości kieleckiego fotografa i regionalisty – Grzegorza Sidła z Fundacji Pasiak Świętokrzyski – autora niniejszej wystawy.

Kilkadziesiąt prac, dokumentujących życie uchodźców z Ukrainy w Świętokrzyskiem, zostało zaprezentowanych podczas wernisażu wystawy pt. "Świętokrzyskie – bezpieczna przystań. Cudzoziemcy pośród nas" w Galerii ZPAP przy Placu Artystów w Kielcach

Wydarzenie przyciągnęło kilkadziesiąt osób – Ukraińców i Polaków. Wśród gości honorowych znaleźli się przedstawiciele kieleckich urzędów i lokalnych organizacji społecznych (m.in. ze Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego, Urzędu Miasta, urzędów pracy, Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, Kieleckiego Parku Technologicznego, Stowarzyszenia Nadzieja Rodzinie czy Punktu Pomocy Humanitarnej).

Podczas wystąpienia Wojewoda Świętokrzyski Zbigniew Koniusz podkreślił, że wystawa jest dobitnym dowodem na istnienie braterstwa pomiędzy naszymi narodami (polskim i ukraińskim). Wyraził też uznanie dla wszystkich, którzy wspierają uchodźców z Ukrainy w naszym regionie oraz zwrócił uwagę na potrzebę kontynuowania projektów pomocowych do czasu zakończenia wojny.

Autor wystawy podzielił się z kolei refleksjami dotyczącymi procesu tworzenia zdjęć reporterskich podczas spotkań integracyjnych z pogranicza kultur: ukraińskiej i polskiej. Zaprezentowane prace stanowią bowiem zbiór kadrów  z wydarzeń kulturalnych, warsztatów integracyjnych, wycieczek po Ziemi Świętokrzyskiej czy po prostu z życia codziennego obywateli Ukrainy poza ojczyzną. Bohaterami fotografii są głównie dzieci, które Stowarzyszenie Integracja Europa-Wschód objęło już wcześniej wsparciem w ramach projektu Świętokrzyskie – dobre sąsiedztwo dla Ukrainy.

Wystawę będzie można oglądać do 21 września 2023 (Galeria ZPAP przy Placu Artystów w Kielcach). Projekt jest współfinansowany ze środków Programu Krajowego Funduszu Azylu Migracji i Integracji „Bezpieczna przystań” oraz Budżetu Państwa.

Powrót na początek strony