Wystawa o Mikołaju Koperniku na Placu Artystów

Plenerową wystawę przygotowaną przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych we współpracy z Archiwum Polskiej Akademii Nauk pt. „Mikołaj Kopernik. Życie i dzieło” można oglądać na Placu Artystów w Kielcach. Do zgłębiania ciekawostek o życiu i dokonaniach polskiego astronoma zachęcał młodzież prezydent Kielc Bogdan Wenta.

W oficjalnym otwarciu ekspozycji wzięli udział Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Piotr Wawrzyk, senator Krzysztof Słoń, z-ca dyr. Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za granicą Aleksandra Kucy, dyr. Kancelarii Prezydenta Sławomir Stachura oraz młodzież z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Kielcach im. Mikołaja Kopernika.

Wystawa „Mikołaj Kopernik. Życie i dzieło” wpisuje się w obchody Roku Kopernika, ogłoszonego w związku z 550. rocznicą urodzin wybitnego polskiego astronoma. W tym roku przypadają jeszcze dwie rocznice związane z życiem i działalnością Mikołaja Kopernika: 480-lecie jego śmierci i wydania „De Revolutionibus Orbium Coelestium” oraz 510-lecie narodzin teorii heliocentrycznej.

- Mikołaj Kopernik był szczególną postacią, którą chcemy przybliżyć mieszkańcom różnych miast w Polsce i za granicą naszego kraju. Wszyscy znamy go jako wybitnego astronoma, ale był też lekarzem, polskim prawnikiem, urzędnikiem, dyplomatą i doktorem prawa kanonicznego zajmującym się również matematyką, ekonomią, strategią wojskową, kartografią i filologią – mówił prof. Piotr Wawrzyk, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

- Zachęcam szczególnie młodych kielczan, ale też starszych mieszkańców naszego miasta, do zagłębienia się w życiorys i poznania bliżej dokonań i działalności Mikołaja Kopernika. Postać tego wielkiego Polaka może być wspaniałym przykładem i inspiracją także dla nas – mówił prezydent Kielc Bogdan Wenta.

Wystawa składa się z 16 plansz, na których zaprezentowano dokonania Mikołaja Kopernika.

Ekspozycja przygotowana przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych we współpracy z Archiwum PAN, jest adaptacją wystawy zrealizowanej w 2013 roku przez PAN. Dzięki kodom QR umieszczonym na planszach zostaniemy przekierowani do strony Polskiej Akademii Nauk, gdzie znajdziemy elektroniczną wersję wystawy.

- Jest to wystawa, która będzie wędrowała po Polsce, a także po świecie. Wpisuje się w program naszego ministerstwa „Polacy Światu”. Staramy się przybliżać i popularyzować ich działalność – powiedziała Aleksandra Kucy, z-ca dyr. Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za granicą.

Wystawę na Placu Artystów będzie można oglądać do 13 kwietnia br.

Powrót na początek strony