Wystawa prac ukraińskich artystów i spotkanie z prof. Adamem Bodnarem na Plantach

Stowarzyszenie im. Jana Karskiego zaprasza na wyjątkową wystawę malarstwa pt.: „Żeby przeżyć…”. Wernisaż rozpocznie się w czwartek, 9 czerwca o godz. 17.00 w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu w Kielcach, przy ul. Planty 7. Natomiast w niedzielę, 12 czerwca odbędzie się spotkanie z prof. Adamem Bodnarem.

Wystawa prezentuje obrazy trójki ukraińskich artystów plastyków: Ruryka Braiłowa, Anatolija Bykowa i Jurija Dydenko oraz prace wybitnego kieleckiego fotografika, Jerzego Piątka.

Na ekspozycję składa się ponad sto dzieł, które pochodzą z prywatnej kolekcji Jerzego Piątka. Kielecki fotografik kilkakrotnie uczestniczył w plenerach w Ukrainie, między innymi w Chersoniu, gdzie poznał autorów prezentowanych na wystawie prac. Znajomość ta zaowocowała w 1996 roku wystawą w Wieluniu, zatytułowaną „Ukraińskie malarstwo i grafika”. Jurij Didenko przedstawił tam cykl prac pt. „Pamięci Marca Chagala”. Artyści z Chersonia mieli ponadto indywidualne i zbiorowe wystawy w Bułgarii i na Węgrzech. 

Częstym motywem grafik Ruryka Braiłowa i Jurija Didenko jest literatura i folklor ukraiński. Anatolij Bykow dał się poznać jako autor cyklu niezwykłych krajobrazów Krymu. Jerzy Piątek znany jest przede wszystkim z fotografii pejzażowej. Na wystawie prezentowane są jego artystyczne kadry, ukazujące ukraińską prowincję.

Podczas trwania wystawy będzie można nabyć prezentowane prace, wspomagając tym samym działalność świetlicy „Ukraiński Dom”, prowadzonej przez Stowarzyszenie im. Jana Karskiego w kamienicy przy ul. Planty 7. Wystawę można oglądać w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu do 20 czerwca br.

Natomiast w niedzielę, 12 czerwca o godz. 16.00 w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu w Kielcach przy ul. Planty 7 odbędzie się spotkanie z prof. Adamem Bodnarem. Okazją do spotkania jest premiera książki „Nigdy nie odpuszczę”. To wywiad rzeka, a jej bohater w rozmowie z Bartoszem Bartosikiem wspomina służbę na stanowisku rzecznika praw obywatelskich i diagnozuje polską polityczną i społeczną rzeczywistość, punktując rządzących i opozycję. 

Adam Bodnar obecnie zajmuje się pracą naukową, bierze udział w międzynarodowych konferencjach, nagrywa podcasty, pisze felietony do sobotniego wydania „Gazety Wyborczej". Nie krępuje go gorset urzędu, może zatem już mówić prosto z mostu o Polsce i Polakach. Podczas niedzielnego spotkania w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu będzie można nabyć książkę prof. Bodnara. Rozmowę z byłym rzecznikiem praw obywatelskich poprowadzi Bogdan Białek.

Powrót na początek strony