Z aplikacją mobilną zwiedzimy geoparki

Uroczystość wręczenia certyfikatów zwieńczyła pierwsze spotkanie szkoleniowe partnerów projektu VR@GEOPARKS, które odbyło się na Sycylii. W projekcie, finansowanym z Programu Erasmus+ 2020-1-IT02-KA227-SCH-095493, biorą udział zespoły reprezentujące geoparki i szkoły z Włoch, Polski, Turcji, Węgier, Chorwacji oraz Portugalii.

W ramach kilkudniowego pobytu w Geoparku Madonie we Włoszech uczestnicy zapoznawali się m.in. z charakterystyką terenu, poznawali tamtejszą faunę i florę.

- Wyjazd ten pozwolił nam zorientować się jak funkcjonuje geopark, który jest częścią Światowej Sieci Geoparków już od 17 lat. Mogliśmy podpatrzeć, jak promowane jest dziedzictwo geologiczne, przyrody żywej czy kulturowe - co jest dla nas bardzo cenne, jako nowego geoparku - powiedział Witold Wesołowski, koordynator projektu VR@Geoparks ze strony polskiej, a zarazem skarbnik Stowarzyszenia Gmin Geopark Świętokrzyski.

W skład Geoparku Świętokrzyskiego, który w kwietniu 2021 roku został wpisany do Światowej Sieci Geoparków UNESCO, wchodzi pięć gmin: Kielce, Chęciny, Morawica, Nowiny i Piekoszów.

- Współpraca międzynarodowa jest obligatoryjna dla Geoparków UNESCO i wymagana przez Światową Sieć Geoparków. Jest ona wysoko punktowana w kontekście reewaluacji dla naszego obszaru. Ten między innymi aspekt będzie analizowany za około 4 lata przed podjęciem decyzji o utrzymaniu naszego Geoparku na liście Światowej Sieci Geoparków UNESCO, stad staramy się uczestniczyć w kolejnych projektach i poszukujemy nowych partnerów do współpracy - podkreślił Witold Wesołowski.

W maju 2022 r. Kielce będą gościć uczestników projektu VR@GEOPARKS. Efektem wspólnych działań będzie aplikacja multimedialna, dzięki której będziemy mogli za pomocą telefonów i tabletów wirtualnie odwiedzić geoparki uczestniczące w projekcie, w tym nasz Geopark Świętokrzyski. Sama aplikacja będzie gotowa w 2023 roku.

Powrót na początek strony