Z Kielc do lotniska w niecałą godzinę

Port lotniczy Warszawa-Radom im. Bohaterów Radomskiego Czerwca 1976 Roku został dziś oficjalnie otwarty. W wydarzeniu udział wziął m.in. prezydent Kielc Bogdan Wenta, prezes Tragów Kielce Andrzej Mochoń i Sławomir Stachura dyrektor Kancelarii Prezydenta Urzędu Miasta Kielce. Wieczorem (czwartek, 27 kwietnia) na lotnisku wyląduje pierwszy samolot. Będzie to lot z Paryża. Z kolei jutro pasażerowie odlecą do Rzymu.

- Oddalone od nas zaledwie o godzinę lotnisko w znacznym stopniu usprawni transport międzynarodowy z naszym miastem. To doskonała wiadomość dla mieszkańców Kielc i regionu w kontekście planowania wakacji czy lotów biznesowych oraz dla naszych zagranicznych gości np. w związku z udziałem w imprezach organizowanych przez Targi Kielce - mówi prezydent Kielc Bogdan Wenta.

Lotnisko w Radomiu pierwotnie służyło wojsku. Do rejestrów cywilnych portów lotniczych zostało wpisane w 2014 roku. W 2018 roku Port Lotniczy Radom zgłosił wniosek o upadłość. Majątek przejęło Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze, które zarządza między innymi lotniskiem Chopina w Warszawie. Modernizacja i przebudowa trwa od 2019 roku. Prace kosztowały dotychczas około 800 mln zł.

Obiekt ma powierzchnię 30 tys. metrów kw. i oferuje parking, który pomieści 600 aut. Na lotnisku znajduje się: 9 bramek wylotowych, w tym 4 dla osób podróżujących w strefie Schengen, 3 dla podróżujących poza strefę Schengen i 2 „elastyczne”, które będą obsługiwać pasażerów podróżujących do jednej z tych stref, 31 stanowisk odprawy, 3 linie kontroli bezpieczeństwa, 6 stanowisk kontroli paszportowej oraz 2 karuzele do odbioru bagażu. Terminal jest gotowy na przyjęcie ok. 3 mln pasażerów z możliwością rozbudowy do 9 mln osób. Przebudowana droga startowa i płyta postojowa mają umożliwić obsługę samolotów używanych przez linie czarterowe i niskokosztowe.

Z lotniska będzie odbywać się pięć regularnych lotów, które oferują Polskie Linie Lotnicze LOT S.A: do Prewezy, Rzymu i Tirany. Dodatkowo radomski port lotniczy zaoferuje siedem kierunków czarterowych, tj.: Antalya, Burgas, Dżerba, Monastyr, Palma de Mallorca, Taba, Warna.

Powrót na początek strony