Z lokalnymi firmami o promocji szkolnictwa zawodowego

O możliwościach, jakie daje edukacja w szkołach branżowych oraz o roli przedsiębiorców w promocji wyboru tego typu ścieżki kariery, rozmawiano podczas spotkania organizowanego w ramach projektu „Bliżej biznesu - bliżej wymarzonego zawodu. Filmy promujące szkolnictwo zawodowe”. Gościem wydarzenia był zastępca prezydenta Kielc Marcin Chłodnicki.

W spotkaniu udział wzięli zaangażowani w projekt pracownicy Urzędu Miasta, lokalni przedsiębiorcy, dyrektorzy szkół branżowych z Kielc, a także dyrektorzy Miejskiego Urzędu Pracy i Centrum Kształcenia Zawodowego CK Technik.

Celem realizowanego przez Centrum Obsługi Inwestora Urzędu Miasta Kielce projektu „Bliżej biznesu - bliżej wymarzonego zawodu. Filmy promujące szkolnictwo zawodowe” jest zwiększenie świadomości uczniów, ich rodziców i nauczycieli na temat możliwości wyboru ścieżki edukacji w momencie, kiedy młodzież podejmuje kluczowe dla swojej przyszłości decyzje.

- Chcemy prezentować szkolnictwo branżowe, jako atrakcyjną alternatywę dla liceum oraz promować „modę” na technikum i szkołę branżową. Potrzebna jest zmiana świadomości w społeczeństwie oraz przekonanie młodych, że warto wybrać szkołę zawodową i że nie zamyka to możliwości rozwoju kariery w przyszłości - mówił zastępca prezydenta Kielc Marcin Chłodnicki.

Główną inspiracją do zrealizowania projektu były rozmowy z lokalnymi firmami, przedsiębiorcami, którzy zgodnie przyznają, iż poważnym utrudnieniem w prowadzeniu i rozwijaniu firm jest brak młodych ludzi rozpoczynających pracę w określonych zawodach i zastępujących pokolenia doświadczonych pracowników.

Jednym z uczestników projektu w obszarze związanym z zawodami kreatywnymi jest Kolporter, największy w Polsce dystrybutor prasy i zarządca siecią salonów prasowych.

- Biznes prosperuje lepiej, jeśli działa w porozumieniu z samorządem. Widzimy wiele obszarów, w których miasto chce współpracować z biznesem i angażować firmy w różnego rodzaju działalności. Jest to dla nas bardzo ważne z punktu widzenia przedsiębiorczości i dlatego chętnie bierzemy udział w tego typu inicjatywach. Dodatkowo każdy przedsiębiorca chce mieć w swoim regionie dobrze wykształcone i dobrze przygotowane kadry. Z tego względu wszystkie inicjatywy związane z edukacją młodzieży traktujemy jako inwestycję w przyszłość, związaną z rozwojem naszej firmy - mówił Robert Szczepaniak z firmy Kolporter.

Podczas spotkania odbyła się premiera trzech filmów promujących szkolnictwo zawodowe, zrealizowanych w ramach projektu „Bliżej biznesu - bliżej wymarzonego zawodu”.

Filmy dostępne są na kielce.eu/pl/dla-biznesu/kielce-dla-przedsiebiorcow/edukacja-przedsiebiorczosci.html

Filmy te będą prezentowane w kieleckich szkołach podstawowych oraz online na kanałach poświęconych przedsiębiorczości. 

Powrót na początek strony