Z Monachium do Kielc, bo to dobre miejsce na rozwój biznesu branży IT

Silevis Software to kolejna firma, którą prezydent Kielc Bogdan Wenta odwiedził w ramach projektu „Bliżej biznesu”. Firma działa w Kielcach od 5 lat, na początku zatrudniała 5 osób, teraz 10 razy więcej.  Pracują w niej przede wszystkim młodzi ludzie z Kielc pokazując, że duże projekty można realizować nie tylko w dużych miastach.

„Bliżej biznesu” - to projekt Urzędu Miasta Kielce, którego celem jest prezentacja potencjału lokalnych firm, wspieranie ich rozwoju oraz promocja przedsiębiorczości. Przez cykl bezpośrednich wizyt w siedzibach firm władze Kielc chcą przybliżać aktualne potrzeby przedsiębiorstw oraz rozmawiać o tym, jak można wspierać ich rozwój poprzez tworzenie korzystnych warunków do prowadzenia działalności gospodarczej.

W siedzibie firmy Silevis przy ulicy Sienkiewicza 17 prezydent Kielc Bogdan Wenta, Anita Lagierska, z-ca dyr. Wydziału Przedsiębiorczości i Komunikacji Społecznej oraz Magdalena Głuch z Biura Przedsiębiorczości i Centrum Obsługi Inwestora spotkali się z prezesem firmy Michałem Matejko.

Silevis Software zajmuje się tworzeniem oprogramowania. Jej właściciel Michał Matejko wychował się w Niemczech i tam też studiował. Firma została założona w Monachium, gdzie miały odbywać się rozmowy z klientami, a prace miały być zlecane do Polski.  

- Zawsze byłem związany z Polską. Moja żona jest kielczanką i musieliśmy podjąć decyzję, gdzie chcemy mieszkać. Miałem możliwość już poznać Kielce i dostrzegłem w tym mieście ogromny potencjał. Inspiracją były rozmowy z ludźmi z branży IT, którzy wyjechali z Kielc do dużych miast, bo tu nie mogli znaleźć dla siebie satysfakcjonującej pracy. Wszyscy jednak podkreślali, że gdyby były takie możliwości to chcieliby żyć w Kielcach. Dlatego naszą ideą jest danie młodym kielczanom szansy na zostanie w rodzinnym mieście. Zatrzymać ich tu, gdzie mają rodziców, przyszłe babcie i dziadków dla swoich dzieci. To jest ogromna wartość – opowiada Michał Matejko.

W 2016 roku, kiedy Silevis rozpoczął działalność w Kielcach zatrudniał 5 absolwentów Politechniki Świętokrzyskiej. Firma współpracuje przede wszystkim z zagranicznymi partnerami, głównie z Niemczech.

- Na początku jak startowałem to myślałem, że zbuduję zespół 10-osobowy, który będzie robił fajne rzeczy dla naszych partnerów. Zauważyłem jednak, że klienci mają coraz większe zapotrzebowanie na nasze usługi i zaczęliśmy zatrudniać kolejne osoby. Teraz załoga liczy 50 pracowników. W planach mamy wzrost zatrudnienia do 100 specjalistów – opowiada właściciel firmy.

W większości Silevis rekrutuje pracowników wśród kielczan, zwłaszcza na Politechnice Świętokrzyskiej, z którą współpracuje.

- Osoby po skończeniu studiów mają solidną wiedzę, ale nic nie zastąpi doświadczenia. To jest coś nad czym pracujemy. Zatrudniamy już studentów i dajemy im do realizacji projekty, dzięki którym mogą stworzyć pewną wartość i poznać świat IT – podkreśla Michał Matejko.

Latem 2021 firma Silevis zorganizowała staże dla uczniów z Zespołu Szkół Informatycznych i Zespołu Szkół Elektrycznych w Kielcach w ramach projektu realizowanego przez Urząd Miasta Kielce „Wysokiej jakości kwalifikacje i staże zawodowe kluczem do sukcesu w branży IT” współfinansowanego z środków unijnych.

Obecnie firma Silevis zajmuje pomieszczenia w kamienicy w samym centrum Kielc przy ulicy Sienkiewicza.

- Poszukujemy większego lokalu, gdzie mielibyśmy dużą wspólną przestrzeń. Teraz zespół pracuje w kilku mniejszych pokojach. W Kielcach jednak brakuje ofert i trudno jest znaleźć takie pomieszczenia, zwłaszcza w centrum miasta. Większość pracowników chce pracować w centrum Kielc – mówi właściciel firmy.

Silevis umożliwia swoim pracownikom także pracę zdalną. Jednak siedziba jest potrzebna nie tylko do wymiany informacji i współpracy przy rozwiązywaniu problemów, ale też do integracji pracowników. Przy Sienkiewicza oprócz pomieszczeń wypełnionych komputerami do pracy można znaleźć też miejsca do relaksu – np. konsolę do gier wideo, czy bardziej tradycyjne rozrywki jak piłkarzyki i planszówki.

- Nie jest możliwe skupianie się i pracowanie w pełni wydajnie przez osiem godzin, człowiek się męczy. Dlatego trzeba na chwilę się oderwać. Nie bez znaczenia jest też budowanie dobrych relacji w zespole – podkreśla właściciel Silevis.

Zdaniem prezydenta Kielc Bogdana Wenty działalność firmy Silevis wpisuje się w strategię miasta.

- To doskonały przykład, że nie trzeba wyjeżdżać z Kielc, żeby się rozwijać. Mamy tu biznes stworzony w oparciu o lokalne talenty i zdolnych pracowników, który jednocześnie prowadzi działalność poza granicami kraju. W ramach promocji przedsiębiorczości w Kielcach takie spotkania powinny być kontynuowane. Każde z nich jest cenną podpowiedzią dla nas co możemy zrobić i jak pomagać, żeby przyciągać przedsiębiorców do Kielc i ułatwiać im funkcjonowanie. Mam nadzieję, że będzie możliwość w przyszłości wykorzystać wiedzę i doświadczenie pana prezesa Michała Matejko oraz firmy Silevis podczas spotkań na temat prowadzenia biznesu z młodymi mieszkańcami miasta – mówił po spotkaniu prezydent Kielc Bogdan Wenta.

Spotkania w ramach cyklu „Bliżej biznesu” koordynuje Biuro ds. Przedsiębiorczości i Centrum Obsługi Inwestora.

 

nagłówek inwestorzy.jpg

Powrót na początek strony