Tydzień Bibliotek. Z przystanku Fredro wyruszyliśmy w "Podróż ku kulturze"

W Kielcach pojawił się nowy przystanek, pełen kultury i literatury – „Przystanek Fredro”. Pod takim hasłem rozpoczął się Tydzień Bibliotek. Z tej okazji w poniedziałek, 8 maja Miejska Biblioteka Publiczna im. Jerzego Pilcha w Kielcach zaprosiła pasażerów komunikacji miejskiej w „Podróże ku kulturze” z niespodziankami w towarzystwie aktorów Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” im. Stefana Karskiego.

Specjalny autobus linii 44 wyruszył spod Dworca Autobusowego i zabrał mieszkańców w podróż z dziełami Aleksandra Fredry. Aktorzy Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” im. Stefana Karskiego czytali fragmenty „Zemsty”, Ślubów panieńskich” oraz „Męża i żony”.

- Dzisiejsze wydarzenie to swego rodzaju teatr uliczny, ale i duże wyzwanie. Chcemy zwrócić uwagę pasażerów na słowo, które mówi o rzeczach dobrych. Fredro sporo pisał o miłości i mamy nadzieję, że dzięki jego literaturze znajdziemy słuchaczy – mówi aktorka Agata Sobota.

W kulturalnej podróży uczestniczył zastępca prezydenta Kielc Marcin Chłodnicki, który wraz z bibliotekarzami rozdawał pasażerom książki i zakładki.

- Z okazji przypadającego dziś Ogólnopolskiego Dnia Bibliotekarza i Bibliotek, wszystkim pracownikom naszej miejskiej książnicy chcę złożyć serdeczne podziękowania za pełną zaangażowania pracę na rzecz upowszechniania czytelnictwa. Życzę sukcesów w realizacji planów, zdrowia i nieustającej pogody ducha oraz pomyślności w życiu osobistym – powiedział Marcin Chłodnicki.

Ogólnopolski Tydzień Bibliotek odbywa się pod hasłem „Moja, Twoja, Nasza – BIBLIOTEKA!”. Miejska Biblioteka Publiczna proponuje czytelnikom w różnym wieku wiele atrakcji, a wszystko dzięki projektowi „Podróże ku kulturze. Przystanek: Fredro”.

- Naszym celem jest przede wszystkim promocja czytelnictwa i upamiętnienie Aleksandra Fredry w 230. rocznicę jego urodzin. Zachęcamy do czytania książek zarówno w wersji papierowej, jak i elektronicznej, a także do odwiedzania bibliotek. Ale chcemy nie tylko w bibliotece spotykać się z naszymi czytelnikami, stąd pomysł na organizowanie wydarzeń czytelniczych na ulicach w parku, czyli tam gdzie mieszkańcy spędzają czas – mówi Ewelina Iwan, zastępca dyr. Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach.

Do udziału w „Podróżach ku kulturze” bibliotekarze zaprosili znanych artystów i pisarzy. We wtorek, 9 maja organizatorzy zapraszają do Poczytalni Na dVoRcu, gdzie o godz. 17:00 rozpocznie się spotkanie z charyzmatycznym aktorem filmowym, mistrzem scen teatralnych  Danielem Olbrychskim, który zadebiutował na deskach teatru rolą Gustawa w „Ślubach panieńskich”. Spotkanie poprzedzi występ zespołu folklorystycznego „Echo Łysicy”. Wejściówki do odbioru w Poczytalni Na dVoRcu od 28 kwietnia, ilość miejsc ograniczona. Informacje pod tel. 798 163 238.

Na środę, 10 maja zaplanowano występ objazdowego Teatru Jednej Miny z Krakowa. W muszli Parku Miejskiego im. Stanisława Staszica o godz. 11:00 wszyscy chętni obejrzą familijny spektakl cyrkowy „TotoTitoTamto”, osadzony w klimacie komedii dell`arte. Niejednoznaczne rekwizyty, gagi sytuacyjne oraz ciekawa fabuła zapewnią rozrywkę nie tylko najmłodszym widzom. Po przedstawieniu odbędą się warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży. Ilość miejsc ograniczona. Informacje pod telefonem 41 362 70 13.

czwartek, 11 maja gościem biblioteki będzie Renata Piątkowska, autorka książek dla młodszych czytelników, wielokrotnie nagradzana za swoją twórczość. „Wieloryb”, „Hebanowe serce” czy seria „Gang Słodziaków” cieszą się niezmiennie ogromną popularnością. Podczas wydarzenia, które rozpocznie się o godz. 11:00 w Poczytalni Na dVoRcu, fragmenty książek autorki będzie czytać lektorka Malwina Kożurno - osoba o niepowtarzalnym głosie, którą można usłyszeć miedzy innymi w audiobookach z powieściami Renaty Piątkowskiej, a także w Programie III Polskiego Radia. Ilość miejsc ograniczona. Informacje pod tel. 798 163 238.

Piątek, 12 maja będzie ostatnim dniem kulturalnych podróży. W Filii nr 5 przy ul. Warszawskiej 147, o godz. 10.30 zgromadzą się - bojowo i jednocześnie przyjacielsko do siebie nastawieni - uczniowie szkół podstawowych. Wezmą udział w turnieju „Potyczki językowe z Fredrą”.

Podczas całego Tygodnia Bibliotek wszystkie filie Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jerzego Pilcha w Kielcach będą organizować zajęcia dla dzieci i młodzieży z kieleckich szkół i przedszkoli, na które można umawiać się w poszczególnych placówkach.

Organizatorzy mają nadzieję, że w maju wielu pasażerów zatrzyma się na „Przystanku Fredro” i weźmie udział w „Podróżach ku kulturze”. Liczą, że pogoda dopisze, ale… „Niech się dzieje wola nieba, z nią się zawsze zgadzać trzeba!”

Partnerzy wydarzenia: Fundacja PZU, Miasto Kielce, Wodociągi Kieleckie Spółka z o.o.

Powrót na początek strony