„Za dni parę weźmiesz plecak swój i gitarę”… ale najpierw matura

4 maja ponad 3 tysiące uczniów kieleckich szkół średnich rozpocznie maturalny maraton. W piątek, 28 maja maturzyści uroczyście zakończyli rok szkolny.

Każdy ma swoją receptę na przygotowania do egzaminu dojrzałości. Nasi rozmówcy Martyna Woś z Żeromskiego i Oskar Mirecki z Norwida, starali się uczyć regularnie. Na początku nie było łatwo, bo połowę pierwszej klasy i prawie całą drugą, z powodu pandemii, spędzili przed ekranami komputerów na zdalnych lekcjach.

- To trochę utrudniło zadanie. Pod rozszerzenia zacząłem się uczyć już pod koniec drugiej klasy – przyznał Oskar.

- Starałam się wszystko robić na bieżąco i to sprawdziło się w przypadku większości przedmiotów. Lubię język polski i to była dla mnie przyjemność. Dużo czasu poświęciłam na matematykę, z którą mam problem. Rozwiązywałam zadania, żeby przygotować się jak najlepiej – opowiadała Martyna.

Jednak jak przyznają nasi rozmówcy ważne było mimo wszystko zachowanie równowagi i chwile odpoczynku od książek. Najczęściej był to relaks podczas spacerów, żeby potem móc wrócić do nauki ze świeżym umysłem.

- Słuchałem też podcastów historycznych lub oglądałem filmy. To była jednocześnie inna forma zdobywania wiedzy. Taki pożyteczny odpoczynek – zdradził Oskar.   

Żeby zdać maturę uczniowie muszą przystąpić do sześciu egzaminów – w części pisemnej do egzaminu z języka polskiego, matematyki, języka obcego i wybranego przedmiotu na poziomie rozszerzonym. A w części ustnej do polskiego i języka obcego. Właśnie matura ustna budzi największe obawy.

- W szkole nie kładliśmy tak dużego nacisku na ustne przedstawianie tematów, dlatego obawiam się tego egzaminu – mówiła Martyna Woś i dodała, że na maturze będzie zdawać rozszerzony egzamin z polskiego, biologii i angielskiego. Jej marzeniem są studia psychologiczne. Gdzie, tego jeszcze nie wiadomo, ale niewykluczone, że będą to Kielce.

Oskar wybrał rozszerzoną historię, angielski oraz WOS, bo myśli o studiach prawniczych.

- Na początku chciałbym zostać w Kielcach, a co będzie później to zobaczę – mówił Oskar.

Jedno jest pewne, mimo większego lub mniejszego stresu, matura otwiera młodym ludziom nowy etap w życiu.

- Jestem podekscytowana, bo właściwie wszystko się zmieni i trochę nie mogę się już doczekać – podkreśliła Martyna.

Egzaminy maturalne potrwają w tym roku od 4 do 23 maja. Ustne zostaną przeprowadzone od 10 do 23 maja (poza 14 i 21 maja). Wyniki matur będą znane 7 lipca.

Jak zdradzili nam nasi rozmówcy na egzaminach przede wszystkim liczą na siebie i zdobytą wiedzę, choć nie zaszkodzi ulubiony długopis czy biżuteria.

A po egzaminie przyjdzie czas na odpoczynek podczas najdłuższych wakacji.

Uroczyste zakończenie roku odbyło się m.in. w IV Liceum Ogólnokształcącym. Nagrody za szczególne osiągnięcia w nauce, sporcie i działalności społecznej wręczył młodym ludziom Marcin Chłodnicki, zastępca prezydenta Kielc.

Matura 2023 będzie przeprowadzona w dwóch formułach – 2023 i 2015. Pierwsza dotyczy abiturientów czteroletniego liceum i pięcioletniego techniku (od 2024 r.), druga absolwentów trzyletniego liceum i czteroletniego technikum. Inny będzie też czas na napisanie egzaminu, np. w formule 2023 na język polski na poziomie podstawowym przewidziano 240 min a w formule 2015 – 170 min. 

Tuż po długim weekendzie majowym w czwartek, 4 maja maturalny maraton rozpocznie się tradycyjnie od egzaminu z języka polskiego. Dzień później młodzi ludzie będą pisali maturę z języka obcego. Z matematyką zmierzą się w poniedziałek, 8 maja.

W Kielcach w szkołach średnich prowadzonych przez samorząd w tym roku w klasach maturalnych było 2739 uczniów. Do matury przystąpi 3196 młodych ludzi, w tym 2571 tegorocznych abiturientów i 625 uczniów z ubiegłych lat. 29 uczniów będzie zdawać maturę międzynarodową. 

Powrót na początek strony