Zagłosuj w Kieleckim Budżecie Obywatelskim

Czas start! W poniedziałek, 27 września 2021 roku rozpoczęło się głosowanie w tegorocznej, dziewiątej już edycji Kieleckiego Budżetu Obywatelskiego. W tym roku mieszkańcy Kielc mogą wybierać spośród 162 projektów.

- Kielecki Budżet Obywatelski to wspaniałe narzędzie, dzięki któremu mieszkańcy mają bezpośredni wpływ na to, jak zmienia się ich najbliższe otoczenie. W poprzednich latach, dzięki inicjatywie mieszkańców oraz ich pomysłowości, udało się zrealizować wiele interesujących przedsięwzięć i jestem przekonany, że tym razem będzie podobnie. Gorąco zachęcam do oddania głosu i wskazania w ten sposób najciekawszych, naszym zdaniem, propozycji. Pamiętajmy, że każdy może zagłosować tylko jeden raz, ale łącznie na dziesięć projektów - podkreśla Bogdan Wenta, prezydent Kielc.

W tegorocznej edycji KBO zadania zostały podzielone na cztery kategorie. Ostatecznie do głosowania dopuszczono 18 projektów inwestycyjnych dużych, 61 inwestycyjnych małych, 12 projektów „zielonych” (to nowość w regulaminie) oraz 71 zadań nieinwestycyjnych.  Wszystkie zostały opublikowane na stronie www.bo.kielce.eu, gdzie także odbywa się proces głosowania.

Jak zagłosować w tym roku?

Głosowanie rozpoczęło się 27 września i potrwa do 11 października. Tak jak w ubiegłym roku, głosowanie odbywa się wyłącznie elektronicznie za pomocą formularza dostępnego na stronie adresem www.bo.kielce.eu. Wymagane jest przy tym podanie swojego numeru telefonu komórkowego, na który zostanie wysłany sms z kodem weryfikacyjnym. Na jeden numer telefonu może zostać wysłany wyłącznie jeden sms.

Oddać głos może każdy mieszkaniec Kielc, lecz w przypadku osób poniżej 13 lat wymagana będzie zgoda opiekuna prawnego na udział w głosowaniu.

W ramach jednego głosu można wskazać maksymalnie: 1 projekt inwestycyjny duży, 3 projekty inwestycyjne małe oraz 4 projekty nieinwestycyjne i 2 projekty „zielone”.

Dodatkowe punkty do głosowania

- Dla osób, które nie posiadają dostępu do internetu czy telefonu komórkowego, zaplanowaliśmy możliwość oddania głosu w specjalnie do tego przeznaczonych punktach. Niezbędnej pomocy technicznej mieszkańcom udzielą w nich pracownicy Urzędu Miasta, Klubów Seniora i Miejskiej Biblioteki Publicznej - informuje Tomasz Porębski, rzecznik prezydenta Kielc.

W tym roku głos na wybrane projekty można oddać w następujących miejscach:

1. Urząd Miasta Kielce, Rynek 1, Biuro Obsługi Interesanta, od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 15:00
  2. Urząd Miasta Kielce, ul. Strycharska 6 , Biuro Obsługi Interesanta, od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 15:00
  3. Klub Seniora, ul. Św. Stanisława Kostki 4a, od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 16:00
  4. Filia Klubu Seniora, ul. Stefana Żeromskiego 44, od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 16:00
  5. Klub Seniora, ul. Jana Nowaka-Jeziorańskiego 75, od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 16:00
  6. Klub Seniora, ul. Warszawska 151, od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 16:00
  7. Klub Seniora, Al. Legionów 5, od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 16:00
  8. Filia Klubu Seniora, ul. Urzędnicza 3, od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 16:00
  9. Klub Seniora, ul. Hoża 39, od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 16:00
  10. Klub Seniora, ul. Naruszewicza 23, od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 16:00
  11. Klub Seniora, ul. Tujowa 2, od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 16:00
  12. Klub Seniora, ul. Marii Konopnickiej 5, od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 16:00
  13. Klub Seniora, ul. Krzemionkowa 1, od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 16:00
  14. Filia Miejskiej Biblioteki Publicznej Nr 6, ul. Wikaryjska 1: poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek  9:00 – 17:00, środa 9:00-15:00
  15. Filia Miejskiej Biblioteki Publicznej Nr 8, Barwinek 31: poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek  9:00 – 18:00, środa, sobota 9:00-15:00.

Z uwagi na aktualną sytuację epidemiczną, Urząd Miasta Kielce rekomenduje głosowanie za pośrednictwem formularza na stronie internetowej. Jeżeli jednak ktoś nie ma takiej możliwości technicznej - stanowiska w powyższych punktach są do dyspozycji mieszkańców.

Mapa punktów: https://bo.kielce.eu/mapa-glosowanie-punkty.html

Promocja projektów

W ubiegłorocznej edycji KBO swój głos oddało ok. 15 tysięcy mieszkańców Kielc i wszyscy wierzymy, ze ten wynik uda się w czasie najbliższych dwóch tygodniach znacznie poprawić. Dlatego ratusz dokłada starań, by jak najszerzej rozpowszechniać ideę budżetu obywatelskiego.

- Oczywiście zachęcamy także pomysłodawców projektów do podejmowania działań informacyjnych i promocyjnych, które pomogą zachęcić kielczan do oddania głosu na ich propozycje zadań. Można to zrobić również poprzez oficjalną stronę Kieleckiego Budżetu Obywatelskiego – wyjaśnia Tomasz Porębski. - Zapraszamy wnioskodawców, których projekty zostały dopuszczone do głosowania, do promowania własnych propozycji w formie krótkich, maksymalnie 30-sekundowych filmów. Opublikujemy je w zakładkach dotyczących poszczególnych zadań.

Filmy zawierające elementy promowania organizacji, instytucji bądź zawierające wulgarne, obraźliwe treści nie będą publikowane - nagrania swoim tematem mają dotyczyć wyłącznie zgłoszonych projektów. Urząd Miasta prosi wnioskodawców o przesyłanie linku do umieszczonego w serwisie YouTube filmu na adres: budzetobywatelski@kielce.eu.

Mapa projektów:https://bo.kielce.eu/mapa-projektow-glosowanie-2022.html.

Rekordowa kwota

W tym roku na realizację projektów w ramach KBO przeznaczono rekordową kwotę 7 800 000 złotych. Środki zostaną rozdzielone na zadania według kategorii:

• zadania inwestycyjne duże - 4 500 000 zł
  • zadania inwestycyjne małe - 2 000 000 zł
  • projekty „zielone”-  800 000
  • zadania nieinwestycyjne - 500 000 zł

Wyniki tegorocznego głosowania poznamy do 15 października 2021 r.

GŁOSOWANIE:
bo.kielce.eu/glosowanie/