Zapowiada się kolejny pracowity rok dla KPT

Poszerzenie pakietu usług biznesowych i rozwojowych, otwarcie inkubatora logistycznego oraz przygotowanie kolejnych terenów pod inwestycje – to plany Kieleckiego Parku Technologicznego na zbliżający się nowy rok. Kontynuowane będą również projekty nastawione także na finansowe wsparcie przedsiębiorców.

 

Online w trakcie lockdown`u

Pandemia COVID-19 nie pokrzyżowała planów i zapowiada się kolejny pracowity rok dla KPT. Bo, mimo kryzysu gospodarczego, firm chcących ulokować swój biznes właśnie na Olszewskiego przybywa. Niegdyś zaniedbana poprzemysłowa część Kielc jest dziś nowoczesną dzielnicą biznesową, a KPT to rozpoznawalna marka.

- W trakcie lockdownu podjęliśmy szereg działań związanych z doradztwem, pomocą w przekwalifikowaniu się. Dodatkowo umożliwiliśmy zainteresowanym nawiązanie kontaktu z różnymi instytucjami rządowymi, które oferowały biznesowi konkretne wsparcie. Zorganizowaliśmy spotkania online z przedstawicielami Urzędu Skarbowego, Urzędu Pracy, ZUS czy PFR. Eksperci krok po kroku wyjaśniali wszystkie wątpliwości. Spotkania te cieszyły się sporym zainteresowaniem, dlatego cały czas pracujemy nad tym by nasza oferta dla firm była jeszcze bardziej atrakcyjna. Pandemia trwa, ale my nie załamujemy rąk i dalej będziemy wspierać przedsiębiorców, także w formule online – mówi Justyna Lichosik, dyrektor KPT.

 

Cel: przyciągnąć inwestorów

KPT posiada dziś w pełni uzbrojone tereny z dostępem do mediów oraz drogami dojazdowymi. Dotychczas Park uzbroił cztery strefy inwestycyjne. W tej chwili na nowych właścicieli czeka pięć działek w dwóch strefach B i D. Co ważne, tereny te zyskują na atrakcyjności. W ostatnim czasie miasto oddało do użytku przedłużenie ul. Olszewskiego do skrzyżowania z ul. Witosa i Zagnańską, co oznacza doskonały dojazd do oferowanych terenów.

- Staramy się także o środki z Krajowego Planu Odbudowy na budowę inkubatora California. Mamy tu pełną gotowość inwestycyjną, brakuje nam tylko funduszy. California będzie największym obiektem w Parku. W Kielcach brakuje biurowców tak wysokiej klasy. Będzie to narzędzie do przyciągania nowych inwestorów z zewnątrz, dzięki któremu oferta miasta dla sektora BPO będzie jeszcze bardziej atrakcyjna – kontynuuje Justyna Lichosik.

Dodaje, że jeżeli chodzi o firmy produkcyjne, to zasoby KPT jeszcze przed pandemią były w 100 proc. wykorzystane. Dlatego dodatkową aktywnością Parku jest dziś działanie podobne do centrów obsługi inwestora.

 

Projekty

2021 rok to także kontynuacja projektu Platforma „Start in Podkarpackie”. Przyłączenie się KPT, za zgodą Komisji Europejskiej, Ministerstwa Rozwoju oraz Polskiej Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, do projektu jest ukłonem w stronę pomysłodawców z Kielc i województwa świętokrzyskiego, ale także i tych z innych miast, którzy mają bliżej do Kielc i chcą tu skorzystać z oferowanych usług. To również szansa na ściągnięcie do Kielc i regionu wielu innowacyjnych pomysłów biznesowych oraz prężnie działających przedsiębiorców.

Przyszli przedsiębiorcy mogą liczyć na pomoc w przygotowaniu biznesu, przeprowadzeniu analizy rynkowej, stworzeniu prototypu i strategii wprowadzania produktu na rynek. W drugim etapie będą mogli starać się o bezzwrotne dofinansowanie w wysokości nawet 1 mln zł. To ogromny impuls do rozwoju.

Szkolenia z zakresu zakładania i prowadzenia własnej działalności gospodarczej, dotacje na rozpoczęcie biznesu oraz wsparcie pomostowe w postaci półrocznej pensji – to profity, z których będą mogli skorzystać młodzi bezrobotni dzięki projektowi realizowanemu przez Stowarzyszenie Integracja i Rozwój przy wsparciu Kieleckiego Parku Technologicznego.

Projekt pn. Akademia biznesu dla młodych otrzymał dofinasowanie z programu Wiedza Edukacja Rozwój w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego i chodzi w nim o zniwelowanie skutków pandemii COVID-19. Nabór ruszy jeszcze w bieżącym roku, a całość realizowana będzie do połowy 2022.

W pierwszej kolejności ocenie poddane zostaną formularze rekrutacyjne. Potem na podstawie rozmowy z doradcą zawodowym zbadane zostaną predyspozycje do prowadzenia działalności gospodarczej. Szczegółowy program szkoleń zostanie opracowany na podstawie diagnozy przeprowadzonej przez doradcę i dostosowany zostanie do potrzeb i wiedzy poszczególnych uczestników. 40 osób, które osiągną najwyższy wynik, weźmie udział w szkoleniach z zakresu przedsiębiorczości i przygotowania biznes planu. Natomiast tylko 30 osób z tej grupy, które stworzą najlepsze biznes plany otrzyma dotację na otworzenie firmy i sześciomiesięczne wsparcie pomostowe na prowadzenie zaplanowanej działalności. Biznes plany oceniane będą pod względem formalnym i merytorycznym przez doświadczonych w tym zakresie pracowników KPT oraz niezależnych ekspertów.

- Mamy doświadczenie w ocenie pomysłów biznesowych oraz w przygotowaniu biznes planów. Na co dzień tym się zajmujemy. Pomagamy młodym przedsiębiorcom na początku ich drogi, dlatego chętnie dołączyliśmy do projektu. Mam nadzieję, że choć część z pomysłów biznesowych okaże się na tyle innowacyjna, że nowo utworzone firmy będą mogły z czasem dołączyć do grona lokatorów KPT – mówi Justyna Lichosik.

2021 to także możliwość realizacji konkursu Poland Prize. Chodzi w nim o zachęcenie zagranicznych start-upów do prowadzenia biznesu w Polsce m.in. dzięki dofinansowaniu rozpoczęcia działalności i włączenia w polski ekosystem startupowy. Startupy te będą mogły liczyć na usługi prawne, księgowe i doradcze, rozwój produktu i wynagrodzenia dla osób zaangażowanych w realizację przedsięwzięcia. Dodatkowe wsparcie to tzw. soft landing, tj.  dedykowana ścieżka wizowa, pomoc opiekuna w sprawach urzędowych, bankowych oraz związanych z osiedlaniem się, mentoring oraz networking, specjalistyczne doradztwo technologiczne i post-akceleracja. Trwają prace związane z przygotowaniem wniosku.

 

Wsparcie e-commerce i współpraca międzynarodowa

W 2021 roku oddany do użytku zostanie inkubator logistyczny Rotterdam INC., który wspomoże firmy działające w e-commerce.

- Kwestia magazynowania jest w Kielcach problematyczna, bo choć w ostatnim czasie powstały dwa centra logistyczne, to dla firm, które dopiero zaczynają swoją działalność, często są one zbyt duże. Chcemy wspierać przedsiębiorców w ich początkowej fazie rozwoju, udostępniając im niewielkie powierzchnie magazynowe. Mamy nadzieję, że w momencie otwarcia Rotterdam będzie tętnił życiem – podkreśla dyrektor.

KPT chce także stale poszerzać pakiet usług biznesowych i rozwojowych. Na bieżąco dostosowywana jest do potrzeb firm oferta, a kontynuacja projektów o charakterze międzynarodowym ma dać szansę lokatorom Parku na jeszcze większy rozwój.

- Zależy nam również na działaniach zwiększających świadomość w zakresie zielonej przedsiębiorczości. Zaczynamy od szkół, uczelni i młodych przedsiębiorców. Chcemy zbadać ich poziom wiedzy, a następnie wdrażać zbiór dobrych praktyk, wypracowany wspólnie z partnerami. To szerokie spektrum działań, ale tylko tak jesteśmy w stanie wspierać w Kielcach rozwój biznesu – podsumowuje Justyna Lichosik.

Powrót na początek strony