Zbiórka rzeczowa „Kielce dla Winnicy” połączyła wielu

Ogromny odzew na apel o pomoc dla walczącej Ukrainy. W zbiórkę darów włączyli się mieszkańcy Kielc i wielu innych gmin, szkoły, przedszkola oraz miejskie instytucje. W transporcie z pomocą humanitarną znalazła się przede wszystkim żywność i produkty higieniczne. Organizatorami akcji są Miasto Kielce wraz z Fundacją Świętokrzyskich Kopalni Surowców Mineralnych KAGANEK i Stowarzyszeniem Integracja Europa-Wschód.

- Bardzo dziękujemy partnerom akcji oraz wszystkim instytucjom i samorządom za przekazane produkty. Jesteśmy wdzięczni za okazaną solidarność z obywatelami Ukrainy, na liście darczyńców znalazło się ponad 50 podmiotów. Nie możemy zapominać, że Ukraina cały czas walczy i liczy na naszą pomoc – mówi Bożena Szczypiór, zastępca prezydenta Kielc.

Zbiórki darów prowadzone były w całym regionie świętokrzyskim. – Niezwykły był odzew ze strony kieleckich szkół i przedszkoli, ale również udział samorządów. Zbiórki organizowano m.in. w Rudzie Malenieckiej, Wodzisławiu czy Połańcu – podkreśla Magdalena Rybak z Fundacji KAGANEK. W sumie udało się przygotować niemal 9 ton pomocy humanitarnej, na którą składa się przede wszystkim żywność: konserwy, ryż, kasza, kawa, herbata, olej, a także środki higieniczne.

- Miasto Kielce dzięki wsparciu PSS Społem przygotowało 1000 zestawów żywnościowych. Ich pakowaniem z własnej inicjatywy zajęli się pracownicy spółdzielni. Bardzo im za to dziękujemy, ponieważ wiemy z doświadczenia, że dostarczanie gotowych pakietów bardzo usprawnia wydawanie darów potrzebującym w miejscach docelowych w Ukrainie – mówi Karol Gadowski, koordynator Współpracy z Zagranicą w Urzędzie Miasta Kielce, odpowiedzialny za kontakty pomiędzy Kielcami a Winnicą.

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie po raz kolejny włączył się w proces przygotowania transportu. Dary przekazywane z województwa były przewożone z siedziby MOPR przy ulicy Studziennej i sortowane w dawnym budynku SP nr 8. Dyrekcja oraz Pracownicy MOPR angażują się w działania pomocowe od samego początku wojny w Ukrainie.

Na prośbę Kieleckiego Parku Technologicznego dwa działające w Kielcach przedsiębiorstwa nieodpłatnie wsparły szlachetną akcję. Odbiór i transport darów z magazynów PSS Społem oraz z punktu w budynku dawnej SP nr 8 przy ul. Karskiego do miejsca przeładunku na kieleckim Białogonie zapewniła firma GLS, natomiast palety do spakowania produktów przekazał KrisPal Serwis.

Pomoc humanitarna z Kielc do Ukrainy wyruszyła transportem zorganizowanym przez Fundację Świętokrzyskich Kopalni Surowców Mineralnych "Kaganek", samochody ciężarowe należące do spółki prowadzone są przez jej pracowników. Fundacja stworzyła sprawnie działający most logistyczny pozwalający na transport najpotrzebniejszych produktów do najdalszych miejsc przy samej linii frontu. Do tej pory fundacja zrealizowała ponad 30 transportów z pomocą humanitarną.

- Tym razem nasz pierwszy przystanek przewidywany jest we Lwowie, gdzie z naczepy tira palety z darami trafią na dwie mniejsze ciężarówki – mówi Magdalena Rybak z Fundacji KAGANEK.

Wspomniane samochody oddelegowane zostały przez polski rząd do Ukrainy, gdzie odpowiednio oznakowane i w towarzystwie miejscowych opiekunów trafiają w najdalsze zakątki Ukrainy. Tym razem adresem docelowym transportu z darami jest Międzyregionalne Centrum Pomocy Humanitarnej w Winnicy, które Winnicka Rada Miejska prowadzi wspólnie z Fundacją Charytatywną „Podilska Hromada”. Stamtąd przekazana przez mieszkańców regionu pomoc, trafi bezpośrednio do potrzebujących.

Zbiórka rzeczowa „Kielce dla Winnicy” została przeprowadzona w rocznicę wybuchu wojny w Ukrainie oraz jubileuszu 65-lecia współpracy obu miast. To 16 transport z pomocą humanitarną, którego współorganizatorem było Miasto Kielce. Pełna lista darczyńców dostępna jest pod galerią zdjęć.

Lista darczyńców

48. Targi Kielce

49. Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami w Kielcach

50. Rejonowe Przedsiębiorstwo Zieleni i Usług Komunalnych

51. Kieleckie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o.

52. Świętokrzyskie Centrum Profilaktyki i Edukacji

53. Geonatura Kielce ul. Daleszycka 21