„Żeby zdążyć opowiedzieć”. Film dedykowany bohaterom z Kielc i regionu świętokrzyskiego

W domach, w blokach, w pokojach, siedząc w fotelach, patrząc w okno mieszkają historie. Historie, które lubią się opowiadać, historie które bolą i takie, które śmieszą, historie z dawna i z dziś, z morałem i bez, historie ważne. „Żeby zdążyć opowiedzieć” to film, który przedstawia ludzi doświadczonych wojną. Nie o daty i szczegóły w tej historii chodzi, a o człowieka i jego emocje. Reżyserką filmu jest Aleksandra Niemczyk, zdjęcia wykonał Marian Wąchała.

Na ekranie zobaczyć można Panią Halinę, która przeżyła zsyłkę na Sybir, mieszkankę Kielc, Panią Zofię i Panią Marię, które ocalały z pacyfikacji w Michniowie i nadal w nim mieszkają. Pojawiają się również zamieszkali w Kielcach: powstaniec warszawski Pan Andrzej i Pan Mieczysław, który należał do Batalionów Chłopskich. Ponadto widzowie poznają ośmioletnią Antosię, która słucha i pyta o trudne doświadczenia we właściwy sobie sposób. 

To produkcja Stowarzyszenia „Sztuka Łączenia”, która powstała w ramach projektu własnego wojewody świętokrzyskiego pn. „W służbie”, dofinansowanego ze środków Wieloletniego Programu Rządowego „Niepodległa” na lata 2017-2022. Partnerami projektu są: Muzeum Wsi Kieleckiej, Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach, Archiwum Państwowe w Kielcach, Kuratorium Oświaty w Kielcach oraz Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach.

Premiera filmu odbyła się w środę, 9 listopada w Wojewódzkim Domu Kultury. W wydarzeniu wzięli udział bohaterowie filmu, młodzież ze świętokrzyskich szkół oraz partnerzy projektu. Teraz obraz będzie prezentowany w ośrodkach kultury na terenie Kielc i województwa świętokrzyskiego. 

Powrót na początek strony