Zeroemisyjne autobusy w Kielcach coraz bliżej. Miasto złożyło wniosek o dofinansowanie

Miasto Kielce złożyło wniosek do programu Zielony Transport Publiczny na dofinansowanie zakupu 24 autobusów elektrycznych wraz z ładowarkami. Wniosek został złożony jako jeden z pierwszych w kraju. Kilkanaście minut po północy, dnia 17 kwietnia został przyjęty i zarejestrowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Miasto Kielce na zakup autobusów elektrycznych może uzyskać 100% dofinansowywania, a na zakup ładowarek 50%. Wartość projektu to ponad 85 mln zł, z czego dofinansowanie będzie stanowić 68 mln. Dzięki korzystnym warunkom programu i możliwości odzyskiwania podatku VAT przez Zarząd Transportu Miejskiego, wkład miasta wyniesie tylko 1 mln 400 tys. zł, wyłącznie na zakup ładowarek.

- Przygotowanie wniosku było dla nas dużym wyzwaniem. Mieliśmy kilkanaście dni na opracowanie całości dokumentacji, uzyskanie zielonego światła od radnych, stworzenie studium wykonalności i skompletowanie wszystkich niezbędnych dokumentów – mówi zastępczyni prezydenta Kielc Agata Wojda.

Aby gmina Kielce mogła złożyć wniosek w tej sprawie jak najszybciej, kieleccy radni jednomyślnie zgodzili się na zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej Miasta Kielce, na zwołanej 13 kwietnia nadzwyczajnej sesji Rady Miasta.

Plan dochodów w roku 2025 zwiększono o łączną kwotę 83 mln 962 tys. zł, z czego 68 mln zł pochodzić będzie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz 15 mln 962 tys. zł ze zwrotu podatku VAT.

W roku 2025 zwiększono limit wydatków na przedsięwzięcia majątkowe o 85 mln 362 tys. na zakup elektrycznych autobusów wraz z infrastrukturą ładowania z programu Zielony Transport Publicznych.