„Zieleń” codziennie największe siły kieruje do usuwaniu ubytków w jezdniach

RPZiUK

Prace odbywają się w systemie trzyzmianowym. Dziennie pracownicy Rejonowego Przedsiębiorstwa Zieleni i Usług Komunalnych kierowani są przez Miejski Zarząd Dróg w co najmniej kilkanaście różnych lokalizacji.

- Zlecenia na tego typu zadania są traktowane priorytetowo i realizowane natychmiast – mówi Marcin Batóg, rzecznik Rejonowego Przedsiębiorstwa Zieleni i Usług Komunalnych.

Niestety mróz, opady, roztopy oraz tzw. przejścia temperatury przez zero to wyjątkowo trudny okres dla ulic. Ich stan jest codziennie monitorowany przez inspektorów z Miejskiego Zarządu Dróg, skąd Rejonowe Przedsiębiorstwo Zieleni i Usług Komunalnych otrzymuje zlecenia usuwania ubytków. Sygnały o niebezpiecznych miejscach zgłaszane są również przez kielczan, straż miejską czy policję.

W środę prace odbędą m.in. na ulicy Leszczyńskiej. We wtorek ekipy „Zieleni” naprawiały nawierzchnię z wykorzystaniem recyklera na ulicach Tarnowskiej, Wrzosowej i Wincentego z Kielc. Do tego należy doliczyć również szereg ulic, gdzie ubytki usuwane były z wykorzystaniem tzw. zimnej masy. W nocy, aby nie utrudniać ruchu prace były prowadzone na al. Szajnowicza-Iwanowa (fragment w kierunku ul. Malików za skrzyżowaniem z ul. Karbońską) oraz na al. IX Wieków Kielc (skrzyżowania z ulicami Bodzentyńską oraz Warszawską).

Zimą ubytki w jezdniach usuwane są w dwóch technologiach – z wykorzystaniem masy z recyklera oraz tzw. masy na zimno.

- Mamy świadomość, że obie technologie są to rozwiązania o krótszej trwałości. Natomiast to powszechne metody usuwania ubytków stosowane w wielu polskich miastach zwłaszcza zimą. Do doraźnego, pilnego usuwania ubytków stosuje się tzw. masę na zimno. Z takiego ubytku najpierw usuwa się wodę, a następnie uzupełnia masą i zagęszcza. Ta technologia choć jest szybsza, to – czego mamy świadomość - ze względu na mniejszą trwałość używana jest doraźnie. Również po to, by jak najszybciej usunąć niebezpieczne miejsce z drogi – wyjaśnia Marcin Batóg, rzecznik prasowy Rejonowego Przedsiębiorstwa Zieleni i Usług Komunalnych.

W ciągu dnia naprawiane są ulice o mniejszym znaczeniu komunikacyjnym, natomiast w godzinach nocnych naprawy odbywają się na najważniejszych kieleckich ulicach, które wchodzą w skład tzw. podstawowego układu komunikacyjnego.

Fot. RPZiUK