„Zieleń” szykuje się do letnich nasadzeń

Kilkadziesiąt tysięcy kolorowych kwiatów, które latem przyozdobią Kielce, przygotowywanych jest w szklarniach Rejonowego Przedsiębiorstwa Zieleni i Usług Komunalnych. Wśród nich m.in., begonie, pelargonie, dalie czy wilce, a więc takie gatunki, które gwarantują długie funkcjonowanie w trudnych miejskich warunkach.

W szklarniach RPZiUK nad prawidłowym rozwojem roślin czuwają ogrodnicy z tej miejskiej spółki. Wszystko po to, by na spodziewany okres sadzenia były w pełni ukształtowane i dawały gwarancję przetrwania w trudnych miejskich warunkach.

- Warunki miejskie są trudne choćby ze względu na specyfikę klimatyczną. Lato w Polsce charakteryzuje się wysokimi temperaturami, a więc i możliwymi przesuszeniami roślin oraz dużą ekspozycją na promienie słoneczne. – O kwiatach, które trafiają latem do gazonów, donic i rabat kwiatowych w Kielcach, mamy pewność, że poradzą sobie w takich warunkach. Z tego powodu są również wybierane w wielu innych polskich miastach – mówi Marcin Batóg, rzecznik RPZiUK.

Jak to będą kwiaty? Przede wszystkim begonie w odcieniach bieli, czerwieni i różu, pelargonie żółte i różowe, dalie (pomarańczowe), wilce (w kolorze limonkowym), szałwia (fioletowa), ale i żółte i pomarańczowe aksamitki.

Kwiaty tradycyjnie już trafią do gazonów, rabat i donic m.in. przy ul. Sienkiewicza, Rynku, pl. Najświętszej Marii Panny i w Parku Miejskim. Udekorowane kolorowymi kwiatami zostaną w tym ostatnim miejscu przede wszystkim figury łabędzia i pawia. Łącznie znajdzie się tam ok. 13 tys. roślin.

Co się stanie z wiosennymi kwiatami, które kilkanaście dni temu zostały posadzone? Trafią do kielczan. RPZiUK już w zeszłym roku rozdawał bratki (które są roślinami dwuletnimi, a więc zakwitną ponownie) w trakcie jarmarku na ul. Sienkiewicza, który towarzyszył Świętu Kielc.

– W tym roku również przeprowadzimy taką akcję. W ubiegłym roku cieszyła się wielkim zainteresowaniem, które przerosło nasze oczekiwania. A to świadczy, że taka akcja jest potrzebna – dodaje Marcin Batóg z RPZiUK.

Więcej na temat przygotowań do letnich nasadzeń można w podcaście Zieleni Miejskiej w Kielcach. Kolejne odcinki dostępne są na kanałach w mediach społecznościowych tej spółki - m.in. na Facebooku i YouTubie.Z tego powodu są również wybierane w wielu innych polskich miastach – mówi Marcin Batóg, rzecznik RPZiUK.

Letnie nasadzenie rozpoczną się kiedy Rejonowe Przedsiębiorstwo Zieleni i Usług Komunalnych otrzyma zlecenie od Wydziału Gospodarki Komunalnej i Środowiska Urzędu Miasta Kielce.