Zieleń zamiast betonu. Pierwsze nasadzenia na Rynku

Na północnej pierzei Rynku rozpoczęły się nasadzenia w ramach projektu „Zielonej rewitalizacji zabytkowego Śródmieścia Kielc”. W tym miejscu pojawi się kilkaset krzewów – hortensje, wierzby purpurowe i świdośliwy.

Projekt przewiduje odbetonowanie płyty Rynku, czyli posadzenie drzew bezpośrednio do gruntu. Zostanie zainstalowany podziemny system nawodnienia, który ułatwi ich podlewanie. Drzewa będą posadzone na wschodniej pierzei. Szpaler południowy zostanie uzupełniony nowymi nasadzeniami. Pojawi się też zielona dominanta, którą będzie dąb szypułkowy posadzony na płycie Rynku. Przybędzie 9 nowych drzew, a powierzchnia koron zwiększy z 19 do 95 metrów kwadratowych.

Zazielenią się fundamenty starego ratusza, a na samej płycie zostały zaprojektowane nowe aranżacje roślinne. Pojawią się nowe elementy małej architektury jak ławki, stojaki rowerowe, kosze, tablice informacyjne.

Na przedsięwzięcie Miasto Kielce pozyskało wsparcie z Programu Inwestycji Strategicznych. Realizacja zakończy się wiosną 2024 r.

Powrót na początek strony