Zielony przystanek i wieloletnia łąka kwietna

Program „Zielony Mecenat Kielc” zmieni miejską przestrzeń przy alei Solidarności 36. Nowa roślinność pojawi się dzięki współpracy Miasta Kielce z firmą Echo Investment S.A.

Władze Kielc w ramach programu „Zielony Mecenat” zaprosiły lokalne i regionalne firmy do współpracy przy zazielenianiu miasta.

- Wielu przedsiębiorców złożyło do nas zapytania o możliwość realizowania wspólnych projektów. W tym roku udało nam się zaprosić trzy firmy do konkretnych działań. Razem z firmą Echo Investment  kończymy już realizację projektu składającego się z dwóch elementów. Jeden z nich to wysianie wieloletniej łąki kwietnej przed biurowcami przy alei Solidarności za przystankiem autobusowym, a drugi to wprowadzenie roślinności przy przystanku – mówi Agata Wojda, zastępczyni prezydenta Kielc.

Echo Investment S.A. w 2021 roku świętuje 25-lecie istnienia. Jako firma współodpowiedzialna za rozwój miast, angażuje się w duże miastotwórcze projekty łączące różne funkcje oraz wpływające pozytywnie na funkcjonowanie miast. Kilka tygodni temu rozpoczęła program społeczny Echo-Łąka, w ramach którego zakładane są miejskie łąki kwietne w największych polskich miastach. Projekt w Kielcach wpisuje się w filozofię tego programu.

– Jako deweloper, Echo Investment ma znaczący wpływ na rozwój i funkcjonowanie największych miast w Polsce. Czujemy się współodpowiedzialni za Kielce, bo zbudowaliśmy tu kilka dobrych i rozpoznawalnych projektów i stąd jest większość naszych pracowników. W programie Zielonego Mecenatu Kielc wzięliśmy udział także dlatego, że prosili o to nasi pracownicy. Łąka kwietna i zielony przystanek w sąsiedztwie naszej kieleckiej siedziby uprzyjemni im drogę do pracy i pozytywnie wpłynie na nasze miasto. Cieszę się, że zostaliśmy Zielonym Mecenasem Kielc – mówi Artur Langner, wiceprezes Echo Investment.

Wieloletnia łąka kwietna w Kielcach ma 200 m². Przygotowaniem terenu i wysianiem kilkudziesięciu gatunków dzikich kwiatów zajęła się Fundacja Łąka.

- Są tak dobrane, żeby ze sobą współżyły, spełniały swoją rolę ekologiczną, ale również estetyczną przez cały sezon. Kwitnienie powinno rozpocząć się w kwietniu, a zakończyć w październiku. Jesień jest najlepszym czasem na zakładanie wieloletniej łąki kwietnej, ponieważ część nasion potrzebuje stratyfikacji, czyli przemrożenia – opowiada Grzegorz Walkiewicz z Fundacji Łąka.

Łąka kwietna przy alei Solidarności powinna być miejscem atrakcyjnym dla zapylaczy. Jej utrzymanie nie będzie wymagało dużych nakładów, bo takie łąki kosi się dwa razy w roku.

- W pierwszym roku łąka buduje korzenie i rozety. Natomiast dopiero w kolejnych latach będziemy mogli już podziwiać ją w pełni – dodaje Grzegorz Walkiewicz.

 

Drugi element projektu realizowanego przez Miasto Kielce i Echo Investment to wprowadzenie roślinności przy przystanku autobusowym przy alei Solidarności. Po obu stronach wiaty ustawione zostały donice, w których wkrótce posadzone będą rośliny:

  • drzewka soliterowe, szczepione na pniu o regularnej zwartej koronie: wierzba smukłoszyjkowa ‘Mount Aso’  - wyjątkowo atrakcyjne puszyste pąki czerwono – (bazie) już na wiosnę , piękne zielone lancetowate liście
  • krzewy kwitnące – róża Marathon  - nadzwyczaj obficie kwitnąca na różowo, kwiaty utrzymują się długo do jesieni
  • trawy ozdobne  -  o ciekawym pokroju kępiastym i smukłym)  i ozdobnych puszystych kwiatostanach

 

Całość kompozycji utrzymana będzie w tonacji różowej (kwitnienie) z dodatkiem  różnych odcieni zieleni (liście).

- Program „Zielony Mecenat Kielc” nie jest jednoroczny. Cały czas zapraszamy do współpracy. Są to z jednej strony działania korzystne dla środowiska, ale wiemy od przedsiębiorców, że budują także społeczną odpowiedzialność biznesu i pozytywnie wpływają na wizerunek firm – mówi Agata Wojda.

Szczegóły programu „Zielony Mecenat Kielc” można znaleźć na stronie Idea Kielce

Echo Investment jest kielecką firmą deweloperską, która prowadzi obecnie najciekawsze i nagradzane inwestycje w największych miastach Polski. Zrealizowała blisko 200 projektów o łącznej powierzchni 2 mln mkw. w kilkudziesięciu miastach Polski.

Powrót na początek strony