50 lat razem. Złote Gody w kieleckim ratuszu

Ponad 20 par, z co najmniej pięćdziesięcioletnim stażem małżeńskim odebrało medale za długoletnie pożycie małżeńskie z rąk prezydenta Kielc Bogdana Wenty oraz przewodniczącego Rady Miasta Jarosława Karysia. Uroczystość odbyła się w środę 22 listopada w Urzędzie Stanu Cywilnego w Kielcach.

Oprócz odznaczeń przyznawanych przez Prezydenta RP, jubilaci otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz życzenia. - Rocznica ślubu to piękne święto, które przypieczętowuje spędzone u boku bliskiej osoby lata. Wy drodzy Jubilaci najlepiej wiecie, jakie to były lata. Świętowane jubileuszu 50 rocznicy ślubu nie przypada każdemu. Dlatego cieszymy się, że możemy dziś Państwa gościć oraz życzymy zdrowia, byście mogli dotrwać do kolejnych jubileuszy – mówił prezydent Kielc Bogdan Wenta.

* Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie ustanowiono jako nagrodę dla osób, które przeżyły co najmniej 50 lat w jednym związku małżeńskim. Został ustanowiony ustawą z dnia 17 lutego 1960 o orderach i odznaczeniach, a włączony do obecnego systemu odznaczeń państwowych ustawą z 16 października 1992 o orderach i odznaczeniach (Dz.U. z 2022 r. poz. 1031). Nadawany jest przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej obywatelom polskim. Wnioski o nadanie Medalu za Długoletnie Pożycie Małżeńskie przedstawiają Prezydentowi RP wojewodowie. Wnioski o nadanie medalu należy składać w Urzędzie Stanu Cywilnego w Kielcach.