Zmarł Stanisław Nyczaj

Nie żyje Stanisław Nyczaj - polski poeta, satyryk, krytyk literacki, edytor, animator życia literackiego. Współzałożyciel i prezes kieleckiego oddziału Związku Literatów Polskich. Założyciel i redaktor naczelny "Świętokrzyskiego Kwartalnika Literackiego", współredaktor miesięcznika "IKAR". W 2000 roku uhonorowany Nagrodą Kielc.

Stanisław Nyczaj urodził się 9 stycznia 1943 r. w Nowicy pod Kałuszem. W 1972 r. przeniósł się do Kielc. Pracował m.in. w Wydawnictwie i Instytucie Nauk Społecznych Politechniki Świętokrzyskiej oraz jako redaktor w miesięczniku „Przemiany”. Był współzałożycielem Kieleckiego Oddziału Związku Literatów Polskich oraz jego prezesem.

Za twórczość i działalność był wielokrotnie nagradzany m.in. Nagrodą Miasta Kielce w 2000, Nagrodą im. Jarosława Iwaszkiewicza w 2008, otrzymał także Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” w 2014 oraz Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” w 2020. Z okazji XVII Światowych Dni Poezji UNESCO otrzymał Złoty Pierścień z Orłem od Klubu Literackiego "Nasza Twórczość" Stowarzyszenia Wspólnota Polska w Warszawie w 2017.

W czwartek, 7 kwietnia o godz. 18:00 w Domu Środowisk Twórczych odbędzie się spotkanie, na którym kieleccy Ludzie Pióra będą wspominać Stanisława Nyczaja.