Zmiany w komunikacji miejskiej. Nowe ceny biletów i powrót strefy podmiejskiej

Od 1 marca pasażerów komunikacji miejskiej w Kielcach czeka kilka zmian.

Podniesione zostaną opłaty za korzystanie z przejazdów komunikacją miejską. Bilet jednorazowy teraz kosztować będzie 3,40 zł, godzinny – 3,60 zł, a dobowy – 11 zł. Ulgowe bilety będą o połowę tańsze.

Razem z podwyżką cen biletów wprowadzone zostaną inne zmiany m.in. podział obszaru na którym funkcjonuje komunikacja na dwie strefy komunikacyjne tj. miejską oraz aglomeracyjną.

- Strefa pierwsza to wyłącznie miasto Kielce, druga - aglomeracyjna obejmująca dodatkowo 10 gmin, z którymi miasto podpisało porozumienie w sprawie organizacji wspólnej komunikacji miejskiej – mówi Barbara Damian, dyrektorka Zarządu Transportu Miejskiego.

Cena biletu aglomeracyjnego wyniesie 3,60 zł, godzinny – 3,80 zł, a dobowy - 13 zł. Bilet jednorazowy będzie ważny na jeden przejazd lub w przypadku przesiadki przez 40 minut. Upoważnia do odbycia jednego przejazdu, jednym autobusem na całej długości linii komunikacyjnej w obrębie strefy, na którą został zakupiony lub w przypadku gdy pasażer będzie się przesiadać (dowolna liczba przesiadek) to ten sam bilet będzie obowiązywał przez 40 minut od momentu skasowania go w pierwszym pojeździe, w którym rozpoczęta została podróż w obrębie strefy, na którą został zakupiony.

Nowością będzie możliwość podróżowania w weekend na bilecie dobowym.  Po skasowaniu go w piątek po godzinie 20, będzie można na nim podróżować do niedzieli do północy.

- Wprowadzamy również do oferty w bardzo atrakcyjnej cenie bilet semestralny dla uczniów i studentów. Chcę podkreślić, że w uchwale zmieniającej ceny opłat zaproponowaliśmy, aby wydatki osób regularnie korzystających z komunikacji miejskiej zmieniły się tylko nieznacznie. Dlatego ceny najpopularniejszych biletów okresowych 90- dniowych wzrosły tylko o 8%, co w przeliczeniu na każde 30 dni wynosi jedynie 6 złotych  więcej przy bilecie normalnym i 3 zł przy ulgowym w stosunku do dotychczasowej opłaty. W 2019 roku 47% przejazdów odbyło się właśnie na tym bilecie. Po zmianie bilet ten nadal pozostaje jednym z najtańszych w Polsce – podkreśla Barbara Damian, dyrektorka Zarządu Transportu Miejskiego.

Więcej informacji na stronie Zarządu Transportu Miejskiego

Powrót na początek strony