Zmiany w komunikacji po otwarciu Dworca Autobusowego od 1 września

Dron03.jpg
fot. Sławek Rakowski

Zarząd Transportu Miejskiego przypomina, że Dworzec Autobusowy przy ulicy Czarnowskiej, rozpocznie swoją działalność we wtorek, 1 września 2020 roku. Dworzec zostanie otwarty o północy, a pierwszy autobus wyjedzie o godz. 0:55, będzie to kurs do Rzeszowa.

Hala główna Dworca Autobusowego będzie czynna codziennie od godz. 5.00 do 23.00, w pozostałych godzinach czynna będzie poczekalnia nocna, która mieści się w tunelu „A” – wejście od ulicy Czarnowskiej. W nocy autobusy odjeżdżać będą ze stanowisk: 16, 17 i 18.

- Pomimo, że już w połowie czerwca wszyscy przewoźnicy otrzymali od nas informację o otwarciu dworca oraz, że odjazdy będą mogły się odbywać od 1 września, to nie wszyscy zdążyli załatwić formalności. Dlatego obawiamy się, że może być pewien chaos.  Część przewoźników  nadal będzie odjeżdżać z ul. Żytniej lub z Placu Niepodległości.  Dlatego uruchomiliśmy infolinię, 41 25 07 999 oraz stronę internetową, na której zamieszczone będą wszystkie informacje – informuje Barbara Damian, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Kielcach.

Informacja o odjazdach z Dworca Autobusowego

Uwaga Pasażerowie !

Część przewoźników z uwagi na trwające procedury zmiany rozkładów jazdy przez najbliższe dni nadal będzie odjeżdżać z tymczasowego dworca na Placu Niepodległości przed budynkiem dworca kolejowego.

Prosimy o dokładne zapoznanie się z rozkładem jazdy, a przed podróżą o skontaktowanie się z przewoźnikiem w celu potwierdzenia miejsca odjazdu!

Informacje o odjazdach z Dworca Autobusowego przy ulicy Czarnowskiej 12 Kielcach oraz z tymczasowego dworca na Placu Niepodległości 1 udzielane są pod numerem telefonu

Informacja czynna:

•     31 sierpnia 2020 roku do godziny 20:00
  •     od 1 września 2020 roku codziennie od 6:00 do 21:30

Informacje o rozkładach jazdy dostępne również na stronie www.dworzec.kielce.pl.

Dla poprawy komunikacji

Od 1 września z Centrum Komunikacyjnego korzystać będzie 11 przewoźników obsługujących 32 linie, wykonywać będą 224 odjazdy na dobę. Natomiast nadal około 100 odjazdów będzie realizowanych z dworca tymczasowego przy Placu Niepodległości.

Natomiast 25 przewoźników czeka na uzyskanie zezwolenia, aby móc korzystać z Dworca Autobusowego. Jeśli chodzi o prywatnych przewoźników, to docelowo ma być realizowanych około 500 kursów.

ZTM prowadzi również rozmowy z przewoźnikami korzystającymi z przystanku przy Hali Sportowej przy ulicy Żytniej, aby także ich kursy odbywały się z dworca przy ul. Czarnowskiej. Na ulicy Żytniej pozostałby tylko przystanek przesiadkowy.

31 sierpnia w budynku Dworca Autobusowego przy głównym wejściu „A” od strony ulicy Czarnowskiej, uruchomiono punkt sprzedaży biletów komunikacji miejskiej.

Punkt będzie czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 6.00 - 20.30, w soboty od 8.00 do 15.30. Punkt sprzedaży biletów został przeniesiony z ulicy Warszawskiej 7.

Zarząd Transportu Miejskiego w Kielcach informuje, że od 1 września zostaną wprowadzone zmiany w funkcjonowaniu komunikacji publicznej.

W związku z otwarciem Dworca Autobusowego, zmianie ulegną trasy linii 10, 31, 32, 43 oraz 47, dla których przystanek początkowy i końcowy zlokalizowany będzie na terenie Centrum Komunikacyjnego przy ul. Czarnowskiej.

Wraz z powrotem uczniów do szkół zostanie zwiększona częstotliwość kursowania autobusów linii 30, 34, 35 i 46. Autobusy linii 30 i 34 będą kursowały w godzinach szczytu co 15 minut, a 35 i 46 co 10 minut.

Rozkład jazdy linii 30
Rozkład jazdy linii 34
Rozkład jazdy linii 35
Rozkład jazdy linii 46

ZTM informuje także, że od września przywrócone zostaje kursowanie autobusów linii 12 do Klonowa.

Rozkład jazdy linii 12

Z myślą o pasażerach

Zmodernizowany dworzec autobusowy ma trzy poziomy: 0 - wejścia do tuneli z poziomu ulicy Czarnowskiej, 1 - poziom peronów odjazdowych i 2 – antresola.

Każdy element dworca autobusowego został dokładnie przemyślany pod kątem przydatności i funkcjonalności dla pasażera. Zamiast tradycyjnych schodów, są windy i schody ruchome. Na te ostatnie pasażerowie czekali od 1984 roku, kiedy to pojawiły się pierwsze plany ich montażu.

W zmodernizowanym dworcu przygotowano dla pasażerów wiele udogodnień. Przy wejściu do tunelu A od strony ulicy Czarnowskiej znajduje się punkt sprzedaży biletów ZTM, który zostanie tam przeniesiony z ulicy Warszawskiej, poza tym w budynku funkcjonować będą kasy biletowe prywatnych przewoźników, poczekalnia dzienna, czynna od 6:00 do 22:00 oraz poczekalnia nocna czynna całą dobę.

Do dyspozycji pasażerów będą również bezpłatne toalety, kiosk, gastronomia oraz automaty z przekąskami, a także przechowalnia bagażu i darmowa sieć WiFi, gniazdka elektryczne przydatne do naładowania laptopa, smartfona czy tabletu.

W nowym budynku dworca będzie dużo miejsc, gdzie będzie można wygodnie poczekać na odjazd autobusu. Obiekt w pełni przystosowany jest dla potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

W okolicy dworca zorganizowano również parking na 58 miejsc postojowych dla samochodów osobowych i 80 miejsc postojowych dla autobusów i busów. Ponadto przygotowano strefę Kiss & Ride, czyli wyznaczone miejsce służące do krótkiego postoju do kilku minut dla tych, którzy są podwożeni samochodami na dworzec. Miejsce to zlokalizowane jest po stronie wschodniej dworca z wjazdem od ulicy Czarnowskiej.

Dla pasażerów chcących skorzystać z usług taxi, postój został wyznaczony po wschodniej stronie dworca, na przeciwko miejsca Kiss & Ride.