Zmiany w organizacji ruchu na Placu Najświętszej Maryi Panny

Po przeprowadzce Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach im. Stefana Karskiego do nowej siedziby przy ulicy Zamkowej 1, konieczne jest zapewnienie najmłodszym mieszkańcom naszego miasta i regionu bezpiecznego dojazdu do placówki.

Miasto Kielce planuje od 30 sierpnia br. wprowadzenie zmian w organizacji ruchu na placu Najświętszej Maryi Panny. Jednocześnie prowadzone są działania zmierzające do wdrożenia rozwiązania docelowego - w tej sprawie samorząd podjął dialog z Kurią Diecezjalną.

W wyniku planowanych obecnie zmian, autokary przywożące dzieci na spektakle do „Kubusia” będą mogły w bezpieczny sposób zaparkować w najbliższym możliwym miejscu w pobliżu teatru – tuż obok Bazyliki Katedralnej Wniebowzięcia NMP. Dzięki temu, mali widzowie będą mieli do pokonania krótki odcinek drogi, co ważne niewymagający przechodzenia przez ulicę.

Wdrożenie powyższego rozwiązania wiąże się z koniecznością likwidacji pięciu miejsc postojowych, wyznaczonych obecnie w Strefie Płatnego Parkowania na placu Najświętszej Maryi Panny.

W ich miejscu, na czas 30 minut, będą mogły zatrzymać się autokary przywożące małych widzów na spektakle do teatru „Kubuś”. Miejsca będą także dostępne dla autokarów, z których korzystają uczestnicy uroczystości religijnych odbywających się w Bazylice Katedralnej. Pojazdy będą miały w tym miejscu prawo postoju na czas trwania uroczystości.

Nie zostanie zlikwidowane miejsce postojowe dla osób z niepełnosprawnościami.

Zakaz wjazdu na plac NMP nie będzie dotyczył służb miejskich, dojazdu do Caritas i Muzeum Narodowego (bez prawa postoju), pojazdów zaopatrzenia w godz. 6-12 z prawem postoju na czas rozładunku oraz osób posiadających zgodę Prezydenta Miasta Kielce.

Jednocześnie autokary dowożące dzieci do teatru nie będą mogły już przejeżdżać przez płytę Rynku i zatrzymywać się przy ulicy Dużej.

W przypadku pomyślnych rozmów z Kurią Diecezjalną i wdrożeniu rozwiązania optymalnego, które zakłada możliwość dojazdu autokarów bezpośrednio pod siedzibę teatru, miejsca parkingowe na placu NMP będą mogły wrócić do SPP.