Znaczek „Dwa miasta – jedno serce. Kielce – Winnica” ostemplowany w Kielcach

Pierwszy z serii znaczków pocztowych, kopert i pocztówek o nazwie „Bracia” dotarł do Kielc. Unikalny znaczek pocztowy zatytułowany „Dwa miasta – jedno serce. Kielce – Winnica” ostemplował prezydent Kielc Bogdan Wenta. Wcześniej swoją pieczęć na kopercie przybił burmistrz Winnicy Serhij Morgunow.

Znaczek poświęcony miastu Kielce – najstarszemu partnerskiemu miastu Winnicy, bo w 2023 roku partnerska relacja pomiędzy miastami będzie miała 65 lat, przedstawia przyjazny uścisk dłoni namalowany w kolorach flag narodowych Ukrainy i Polski wewnątrz wielkiego serca bijącego jednym rytmem wśród przyjaznych narodów. Autorem szkicu jest Andrii Yanchenko.

Seria „Bracia” jest pomysłem burmistrza Winnicy Serhija Morgunowa. W realizację zaangażowały się Winnickie Biuro Turystyczne i Instytut Rozwoju Miast w partnerstwie z Ukrpoczta. To symbol wyrazu wdzięczności dla miast, które od początku wojny Rosji z Ukrainą nieustannie wspierają Ukraińców, a zwłaszcza mieszkańców Winnicy.

Nakład bloczka pocztowego „Dwa miasta - jedno serce. Kielce - Winnica” to tylko 20 egzemplarzy, więc znaczek ten od chwili wydania jest okazem kolekcjonerskim. Większość z nich trafi do instytucji muzealnych i polskich partnerów. Do Kielc trafiły też pocztówki z reprodukcją jednej z prac uczniów z Miejskiego Przedszkola nr 34 w Kielcach.