Związana z Kielcami artystka prezentuje się na Collect Londyn

Związana z Kielcami artystka Anna Bera, bierze udział w prestiżowych targach sztuki użytkowej Collect Londyn. To jedne z najważniejszych targów sztuki użytkowej, rzemiosła artystycznego i dizajnu kolekcjonerskiego na świecie. 19. edycja targów odbywa się w dniach 1-5 marca i zaaranżowana jest w prestiżowej lokacji neoklasycystycznego pałacu Somerset House w centrum Londynu.

Integralną częścią wydarzenia jest Collect Open - sekcja targów współczesnej sztuki użytkowej, dedykowana niezależnym twórcom, którzy specjalnie na tę okazję przygotowali unikatowe instalacje artystyczne. W tym roku w wystawie weźmie udział 14 artystów. Anna Bera jest jedyną osobą spoza Wielkiej Brytanii w tym gronie. 

Artystka tworzy meble i obiekty użytkowe, które formą nie zdradzają swojej funkcji, ale zachęcają, by je badać i samodzielnie nadawać im znaczenie. Ich nietypowa forma sytuuje je na pograniczu przedmiotów użytkowych i rzeźbiarskich dzieł sztuki. Swoje inspiracje czerpie z badania stosunku człowieka do przyrody.

Projekt, który zwrócił uwagę kuratorów i został wyselekcjonowany do udziału w wystawie to najnowsza praca z kolekcji OBJECT, monumentalna prawie trzymetrowa rzeźba wykonana ręcznie z drewna jaworowego z lustrem z polerowanej stali. Tworząc kolekcję OBEJCT Anna Bera, poszukuje specyficznego sposobu istnienia obiektów w przestrzeni, który jest monumentalny i ciężki, wręcz ostentacyjny. Gdzie obiekt jest czymś, co pojawia się nagle i bez uzasadnienia, ale jego istnienie jest niepodważalne.

Wystawa powstała przy wsparciu Miasta Kielce, Instytutu Kultury Polskiej w Londynie, Instytutu Adama Mickiewicza i Gminy Bieliny. Więcej o artystce na www.annabera.com

Powrót na początek strony