Grupa niezależnych filmowców i artystów, na której czele stoi pochodzący ze Stąporkowa utalentowany, młody reżyser Mikołaj Wróbel jest w trakcie produkcji krótkometrażowego filmu fabularnego opowiadającego historię początkującego pianisty pt. „Piano”. Od nakręcenia filmu dzieli ich tylko zebranie potrzebnych funduszy. Dlatego twórcy postanowili rozpocząć internetową zbiórkę, w którą włączyć może się każdy.
Film to historia młodego pianisty, który po wydaleniu z akademii muzycznej staje się ulicznym grajkiem i kieszonkowcem. Okradając ludzi na dworcu, natrafia w jednym z portfeli na tajemniczy list. Poruszony przeczytaną treścią zaczyna szukać w tłumie podróżnych jego właścicielki. Poszukiwania przerywa ochrona dworca, która rusza za Jankiem w pościg. Chłopak zostaje uratowany przez Dominikę, która okazuje się autorką listu. Mimo początkowej niechęci dziewczyny zaczyna się ich wspólna podróż przez nocne miasto pełne jazzu i światła.
- „Piano” od początku tworzymy z Janem Winiarskim, jako duet reżyserski, chcący opowiedzieć swoją autorską historię. Po ukończeniu scenariusza, od razu przeszliśmy do fazy pre-produkcji. Stworzyliśmy koncepcję wizualną całego filmu, a do ekipy dołączył pochodzący z Kielc Maciej Kozioł, kompozytor i muzyk jazzowy, który podjął się zadania stworzenia muzyki. Z czasem na pokładzie pojawiały się kolejne osoby, artyści i technicy różnych dziedzin, którzy swoją pasją, talentem i pracą, zaczęli urzeczywistniać wraz z nami, naszą wizję - opowiada Mikołaj Wróbel, scenarzysta, reżyser, autor zdjęć. - Film ma realizować nasze podstawowe założenie „opowieści niosącej nadzieję”. Nie chcieliśmy tworzyć kolejnej cukierkowej historii, pełnej banałów czy infantylnych obrazów świata, który, jak wszyscy wiemy, nie jest czarno biały, a szczerej opowieści o ludziach z krwi i kości, którzy pomimo ciężkich doświadczeń, traum i życiowych zakrętów, odnajdują ostatecznie miłość, ukojenie i pokój. Tak narodzili się nasi bohaterowie i muzyka jazzowa - dodaje.
Jak podkreślają twórcy „Piano” to projekt filmowy, a zarazem muzyczny. - Trzecim bohaterem filmu, który nieustannie towarzyszy Jankowi i Dominice, jest jazz. Jazz, który w naszym filmie z roli prostego tła, tworzącego klimat i wspierającego narrację, ewoluował, do roli dialogu i enigmatycznego obrazu emocji przeżywanych przez bohaterów. Jest wszechobecnym duchem całego miasta, w którego pojedynczych brzmieniach odnajdziemy również Jana, Dominikę i ich wspólną historię. Ścieżka dźwiękowa staje się więc równie ważną częścią narracji, co obraz - opisuje Mikołaj Wróbel.
Po realizacji „Piano” trafi na festiwale filmów krótkometrażowych w kraju i za granicą, po czym najprawdopodobniej będzie udostępniony na platformach YouTube oraz Vimeo.
Obecnie na zrzutka.pl trwa internetowa zbiórka pieniędzy, które umożliwią nakręcenie filmu.
O reżyserach:
Mikołaj Wróbel - scenarzysta, reżyser, autor zdjęć. Filmem zajmuje się od dziecka, jest reżyserem i scenarzystą nagradzanych w Polsce i za granicą autorskich filmów krótkometrażowych takich jak „Efekt Domina” czy „Credo”. Na co dzień realizuje materiały audiowizualne dla jednej z największych międzynarodowych korporacji. Tworzy również spoty reklamowe i teledyski. Prócz własnych projektów, doświadczenie zdobywał na planach reklam, seriali i filmów takich jak: „Psy 3. W imię zasad” reż. Władysław Pasikowski (2020), „Wesele” reż. Wojciech Smarzowski (2021).
Jan Winiarski - scenarzysta, reżyser. Sztuką wizualną, muzyką i pisaniem zajmuje się od dzieciństwa, z czasem zaczął szukać miejsca, gdzie wszystkie te rzeczy łączą się w jedną całość i tak pojawiła się pasja do filmu. Jest autorem scenariuszy do teledysków, reklam, czy filmów krótkometrażowych. „Piano” będzie jego debiutem reżyserskim.
Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objął prezydent Kielc Bogdan Wenta.