Żywa lekcja historii na Wzgórzu Zamkowym

Żywa lekcja historii na Wzgórzu Zamkowym
zdj. OMPiO

Na dziedzińcu Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach odbyła się inscenizacja pierwszych dni stanu wojennego. Znów stanęły m.in charakterystyczne dla tamtego czasu koksowniki. Rekonstrukcję, jak co roku, przygotował wraz z uczniami Zbigniew Kowalski, historyk z I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Kielcach.

Podczas zajęć warsztatowych i rekonstrukcji wydarzeń stanu wojennego organizowanych dla uczniów kieleckich szkół, otwarto wystawę „Z dwóch stron. Stan wojenny w plakacie”.  Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach na swojej wystawie prezentuje afisze, plakaty, obwieszczenia i ulotki wieszane w Kielcach na murach i kolportowanych w 1981 i 1982 r.

Na wystawie zaprezentowano materiały propagandowe dwóch stron, przedstawiające swego rodzaju „bitwę na słowa jaka rozgrywała się w tamtym czasie między stroną rządową a „Solidarnością”. Wśród plakatów można zobaczyć m. in. oryginalne obwieszczenie o wprowadzeniu stanu wojennego zerwane z muru 13 grudnia 1981 roku w Kielcach przez Zdzisława Sabata.

stan_wojenny_internet.jpg

zdj. OMPiO

Powrót na początek strony