Kieleckie kadry

W Kielcach mieszka 182,3 tys. osób, a 102 tys. mieszkańców jest w wieku produkcyjnym. Co roku 8 kieleckich uczelni wyższych opuszcza 5000 absolwentów, a duża część spośród 20000 studentów i niemal 9300 uczniów techników i szkół branżowych aktywnie szuka tutaj pracy.

Kielce inwestują w kadry, ucząc przedsiębiorczości i rozwijając talenty młodych. Nauka w praktyce to najskuteczniejszy sposób na przygotowanie dobrych kadr odpowiadających na potrzeby nowoczesnej gospodarki. Ten pomysł przyjął się w Kielcach bardzo dobrze i od kilku lat lokalne szkoły średnie skutecznie rozwijają współpracę z firmami oraz uczelniami wyższymi poprzez tworzenie klas patronackich.

Od września 2020 r. w Kielcach działa CKZiU Technik. Jego budowa kosztowała prawie 50 milionów złotych, z czego ponad 16 milionów pochodziło ze środków miasta. Dzięki jej zakończeniu uzyskaliśmy możliwość nowoczesnego i w pełni profesjonalnego kształcenia kadr zawodowych dla świętokrzyskich przedsiębiorstw. Podnosząc kwalifikacje młodych pracowników zwiększamy atrakcyjność miasta dla firm, które już teraz prowadzą w nim działalność gospodarczą, oraz dla tych, które chcą tutaj zainwestować. Swoją działalność CKZiU Technik opiera on na ścisłej współpracy z przedsiębiorstwami głównie z branży informatycznej oraz przemysłu metalowo-odlewniczego, które stanowią inteligentne specjalizacje województwa świętokrzyskiego.

Młodzież ma swoją przestrzeń również w Kieleckim Parku Technologicznym, który organizuje wydarzenia i warsztaty oraz wspiera przedsiębiorstwa. Zadaniem KPT jest tworzenie atrakcyjnych warunków do rozwoju przedsiębiorczości i innowacji. Tutaj przedsiębiorcy wynajmą powierzchnię biurową i halę produkcyjną, uzyskają pomoc w prowadzeniu firmy, dostęp do najnowocześniejszych technologii oraz doradztwo, szkolenia i możliwość współpracy z kooperantami-lokatorami Parku.

Dodatkową korzyścią dla inwestorów są atrakcyjne koszty pracy i zatrudnienia pracowników w porównaniu do innych miast Europy Środkowo-Wschodniej. W Kielcach posiada swoją siedzibę 31 275 firm (stan na I kwartał 2024). Przeciętne wynagrodzenie jest atrakcyjne z punktu widzenia pracodawcy - w kwietniu 2024 roku wyniosło 6  788,39 zł brutto, co stanowi 83,32% przeciętnego krajowego wynagrodzenia. Natomiast stopa bezrobocia osiągnęła poziom 4,7% (stan na IV 2024 r.).

Więcej o ofercie kieleckich uczelni: tutaj.

Powrót na początek strony