Józef Piłsudski i tradycje legionowe, odzyskanie niepodległości

W sierpniu 1914 roku w Krakowie, Józef Piłsudski połączył żołnierzy Polskich Drużyn Strzeleckich i Związku Strzeleckiego i utworzył Pierwszą Kompanię Kadrową.
6 sierpnia 1914 roku Kompania wymaszerowała z podkrakowskich Oleandrów i przez Miechów, Michałowice – obalając rosyjskie słupy graniczne dotarła do Kielc. 12 sierpnia przed godz. 14 na kielecką Krakowską Rogatkę wkroczyli strzelcy w ogólnej sile przekraczającej batalion. Zgrupowaniem dowodził kapitan Kazimierz Jan Piątek ps. Herwin. Meldunek od ułana Czesława Skauta – Bankiewicza przyjął na rogatce miejskiej Komendant Piłsudski. Strzelcy sprawnie odparli atak rosyjskiego zwiadu pod miejskim dworcem, równie dobrze poradzili sobie z oddziałem Kozaków na Rynku.
Strzelcy rozlokowali się w różnych miejscach Kielc, komendę główną umieszczono w dawnym pałacu biskupów krakowskich. Niestety Strzelcy zostali wyparci z Kielc. Pomimo to, po umocnieniu się nad Nidą, przeorganizowaniu w okolicy Bolmina, 22 sierpnia Strzelcy ponownie zajęli miasto, odpierając ataki rosyjskie. 5 września 1914 roku na wzgórzach wsi Szydłówek doszło do uformowania Pierwszego Pułku Legionów Polskich pod komendą Józefa Piłsudskiego. Wszystkie te wydarzenia sprawiły, że na przełomie sierpnia i września 1914 roku Kielce stały się nieformalną „stolicą” odradzającej się Polski – stały się „Miastem Legionów”.


Powrót na początek strony