Uważaj na martwe pola!

Uważaj na martwe pola! Nie bądź śladem na jezdni – zachowaj odstęp!

To hasło przewodnie pierwszej w Polsce kampanii dotyczącej zagrożeń w ruchu drogowym, występujących w sektorze gospodarki odpadami. Chodzi o zwrócenie uwagi mieszkańców na tzw. martwe pola, czyli ograniczenia widoczności, jakie wiążą się z prowadzeniem tak dużych pojazdów jak śmieciarki.

W poniedziałek, 18 listopada 2019 r. o godz. 11.00 na boisku przy Szkole Podstawowej nr 5 w Kielcach odbyła się inauguracja ogólnopolskiej kampanii „Martwe pola”, przygotowanej przez ENERIS Surowce, we współpracy z Urzędem Miasta Kielce i Komendą Wojewódzką Policji w Kielcach. W inauguracji wzięli udział uczniowie klasy 3b, którzy sprawdzili jak ograniczone jest pole widzenia kierowcy m.in. siedząc za kierownicą śmieciarki i stojąc w miejscach martwych pól. Kampania Martwe Pola ma uświadamiać mieszkańców pokazując ograniczenia widoczności, jakie wiążą się z prowadzeniem tak dużych pojazdów jak śmieciarki. Pracownicy komunalni - kierowcy i ładowacze - dziennie odbierają nawet 17 ton odpadów, przemierzają setki kilometrów, zarówno po wąskich osiedlowych uliczkach, jak i po lokalnych drogach. Mieszkańcy miast i wsi nie zdają sobie sprawy, że przechodząc zbyt blisko śmieciarki narażają się na wypadek - wystarczy nieuwaga, pośpiech by doszło do tragedii.

Mieszkańcu zachowaj bezpieczny odstęp!

Segregacja odpadów na 5 frakcji i wrzucanie ich do odpowiednich pojemników to podstawowe zadanie wszystkich mieszkańców zarówno bloków, jak i domów jednorodzinnych. Takie zasady obowiązują w całej Polsce od kilku lat. Jednak kluczowe w systemie odbioru i zagospodarowania odpadów jest zapewnienie bezpieczeństwa, zarówno mieszkańcom, jak i pracownikom firm komunalnych odbierającym odpady. Tymczasem zapatrzeni w telefony komórkowe, w pośpiechu czy po prostu z nieuwagi, niepotrzebnie narażamy się na ogromne niebezpieczeństwo.

Kielce, 18 listopada 2019 r.

Pliki do pobrania

Lp. Nazwa Typ Rozmiar
1. Plakat Martwe Pola 1.pdf PDF 2.79 MB
2. Plakat Martwe Pola 2.pdf PDF 3.15 MB
Powrót na początek strony