Orange

Orange, miasto w południowej Francji, na północ od Awinionu, w departamencie Vacluse, liczba ludności 19.000 (1990 r.). Starożytne Arausio. Za panowania cesarza Oktawiana Augusta (27 p.n.e.-14 n.e.) jedna z najbogatszych kolonii rzymskich. W średniowieczu należało do Burgundii, od XI w. samodzielne hrabstwo. 1530-1701 pod rządami dynastii Nassau, która od nazwy miasta zyskała przydomek orańskiej. 1713 zdobyte przez Ludwika XIV i wcielone do Delfinatu. Mocą zawartego w tym samym roku traktatu w Utrechcie ostatecznie wcielone do Francji. Orange jest miastem handlowym, ale główne wpływy pochodzą z turystyki.

Warto zobaczyć: rzymski teatr z półokrągłym amfiteatrem na 41 tys. osób, zamknięty od frontu murem o wysokości 38 m, długości 102 m, szerokości 4 m (ok. II w.), łuk triumfalny Mariusza (ok. I w.), brama miejska, kapitol, romańska katedra Notre-Dame (XII, XVI-XVII w.).

W 1992 r. Kielce podpisały umowę o współpracy z Orange. Dotyczy ona podejmowania wspólnych działań w zakresie gospodarki, ochrony środowiska naturalnego, kultury i szkolnictwa, turystyki, sportu oraz administracji lokalnej.

Umowa partnerska na podstawie Uchwały nr 213/92 Rady Miejskiej w Kielcach z dnia 30 stycznia 1992 r. w sprawie nawiązania współpracy z miastem Orange w Departamencie Vacluse we Francji.

Mer Yann Bompard
Powierzchnia 74,28 km²
Położenie 44° 8' N 4° 48' E
Liczba mieszkańców 28 889
Gęstość zaludnienia 377 os./km²

ADRES Urzędu Miasta Orange
Hôtel de ville - Service des Archives
Place G.Clémenceau - BP. 187 - 84106 ORANGE Cedex
République Francaise

Kontakt:
Tél. 04.90.51.38.01
Fax.(mairie) : 04.90.51.41.41.
E-mail: cabinetdumaire@ville-orange.fr
WWW: http://www.ville-orange.fr

 

Orange to miasto pełne cudów, w tym dwóch zabytków sklasyfikowanych jako "zabytki świata"! Orange to prowansalskie miasto liczące 30 000 mieszkańców, położone między górami Rodan i Ventoux, w samym sercu regionu winiarskiego Doliny Rodanu. Orange jest domem dla dwóch zabytków światowego dziedzictwa UNESCO, które świadczą o jego znaczeniu w czasach starożytnych: łuku triumfalnego i teatru antycznego. Orange słynie również z obfitości lokalnych produktów i bogatych smaków! Zacienione place i uliczki pełne wspomnień, rozrywka i lokalne produkty oczarują Cię i pozwolą Ci posmakować prowansalskiej kultury! Cité des Princes to przyjemne miejsce na spacer w czasie. Dostępnych jest kilka tras, które pomogą Ci odkryć piękno naszego miasta, a także wiele miejsc, placów i restauracji, w których możesz się zrelaksować i cieszyć kulturą Orange. Trasa rzymska zabierze Cię na wycieczkę po mieście przez starożytny pryzmat, dając wyobrażenie o ogromnym dziedzictwie Orange.

Trasa księżąt Nassau zabierze Cię z powrotem do historii Orange, do wyjątkowego okresu, kiedy ww. książęta imię miasta na całym świecie. Międzynarodowy prestiż słynnego Chorégies sprawił, że jest to jedno z wiodących miejsc opery na świecie, a w sezonie letnim jest to miejsce dla artystów i melomanów z całego świata. Organizowane są również koncerty, aby każdy mógł cieszyć się swoim ulubionym stylem muzycznym, od jazzu po rock i electro! Idealnie położony na skrzyżowaniu głównych dróg, węzeł autostradowy Orange zapewnia dostęp do autostrad A7 (Lyon-Marsylia) i A9 (Orange-Hiszpania) w obu kierunkach.

źródło: https://www.ville-orange.fr/article32.html

 


Wydarzenia

Powrót na początek strony