Każdy zobowiązany do zapłaty podatku od nieruchomości, rolnego, leśnego, podatku od środków transportowych, opłaty skarbowej, opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz innych należności o charakterze publicznoprawnym i o charakterze cywilnoprawnym, w przypadkach uzasadnionych:
- ważnym interesem podatnika/dłużnika,
- interesem publicznym lub względami społecznymi, czy gospodarczymi, w szczególności możliwościami płatniczymi zobowiązanego,
ma prawo do wystąpienia do tut. organu z wnioskiem o udzielenie ulgi w spłacie ww. zobowiązań w zakresie:
- odroczenia terminu płatności danego zobowiązania lub rozłożenia jego zapłaty na raty,
- odroczenia lub rozłożenia na raty zapłaty zaległego zobowiązania wraz z odsetkami,
- umorzenia w całości lub w części zaległości podatkowej, innych należności publicznoprawnych, odsetek lub opłaty prolongacyjnej.
- umorzenia w całości lub części należności pieniężnych o charakterze cywilnoprawnym.
O przesłance ważnego interesu podatnika/dłużnika można mówić w sytuacji znacznego obniżenia jego zdolności płatniczych, w stopniu uniemożliwiającym zapłatę zobowiązania, spowodowanego wyjątkowym zdarzeniem losowym niezależnym od Niego (np. powódź, pożar lub innym zdarzeniem uznanym za wyjątkowe).
Natomiast pod pojęciem interesu publicznego/uzasadnionych względów społecznych należy rozumieć potrzebę (dobro), której zaspokojenie powinno służyć zbiorowości lokalnej (mieszkańcom miasta) lub całemu społeczeństwu.
Ulgi w spłacie należności pieniężnych mają charakter wyjątkowy i mogą je uzasadniać jedynie nadzwyczajne okoliczności, gdyż zasadą pozostać musi płacenie zobowiązań w sposób i w terminach przewidzianych przez prawo.
Więcej na ten temat znajdziesz w Biuletynie Informacji Publicznej.