Rezerwat "Wietrznia"

Rezerwat Wietrznia z Centrum Geoedukacji
Fot. K.Pęczalski

Rezerwat przyrody nieożywionej o powierzchni 17,95 ha, utworzony został w 1999 r. Ochroną częściową objęto pozostałości wzgórza Wietrznia (312 m n.p.m.) rozciętego kilkupoziomowymi wyrobiskami kamieniołomu. Obszar rezerwatu obejmuje połączone ze sobą trzy dawne kamieniołomy: Wietrznia, Międzygórz i Międzygórz Wschodni. Występujące tu skały, zaczęto eksploatować w XIX w. a prace wydobywcze zakończono w 1974 r. Jak w „rozwartej księdze” możemy „czytać dzieje Ziemi” głównie z okresu dewońskiego, której „karta” ‒ ściana skalna jest najdłuższym przekrojem geologicznym w Polsce (liczy ponad 800 m. długości). Wędrując ścieżką edukacyjną możemy się dowiedzieć z tablic informacyjnych m.in. o zjawiskach: mikrotektoniki, żyłowej mineralizacji (ołowiu i barytu), krasu.

Rezerwat nosi imię zasłużonego badacza Gór Świętokrzyskich, geologa Zbigniewa Rubinowskiego.

Centrum Geoedukacji jest nowoczesną placówką należącą do Geonatury Kielce, znajdującą się na terenie rezerwatu Wietrznia. To miejsce, w którym wiedzę geologiczną i geograficzną przekazuje się w przystępny i nowoczesny sposób. Wizyta w Centrum Geoedukacji jest świetnym wstępem do lepszego zrozumie­nia geologicznego fenomenu Gór Świętokrzyskich. W obiekcie można zwiedzić wystawę stałą ,,Stacja Badawcza CHRONOS’’, w ramach której obejrzymy niesamowite scenerie dewońskiego morza sprzed 360 milionów lat, doświadczymy pobytu w jaskini czy odbędziemy niezapomnianą podróż przez dzieje Ziemi na pokładzie Kapsuły-Symulatora 5D. Po odwiedzeniu wystawy możemy wcielić się w rolę szlifierza kamieni korzystając z warsztatów w Klubie Miłośników Geologii. Centrum Geoedukacji organizuje również wydarzenia i imprezy geo­edukacyjne oraz wycieczki terenowe.

http://centrum-geoedukacji.pl/pl/


Warto także odwiedzić znajdujący się po północnej stronie rezerwatu użytek ekologiczny ‒ oczko wodne w miejscu dawnego wyrobiska kamieniołomu. Chronione są w nim zbiorowiska roślinności wodnej i przybrzeżnej na obszarze jednego hektara.

Przez teren rezerwatu przechodzi szlak spacerowy zielony.

https://geonatura-kielce.pl/pl/



Film o walorach rezerwatu Wietrznia

Dane adresowe

Geonatura Kielce – Centrum Geoedukacji
Adres: ul. Daleszycka 21
25-202 Kielce
Telefon: +48 41 36 76 800
Faks: + 48 41 362 01 66

https://geonatura-kielce.pl/pl/

e-mail: rezerwacje@geonatura-kielce.pl

Powrót na początek strony