Szlak Papieski

Szlak wyznakowany został w 2015 roku. Prowadzi on po miejscach, które odwiedził najpierw jako Metropolita krakowski Karol Wojtyła, a w późniejszym czasie już jako papież Jan Paweł II oraz łączy świątynie w których są pamiątki z nim związane.

Przebieg szlaku:
Kielce Wzgórze Katedralne, Plac św. Jana Pawła II – stadion lekkoatletyczny (2,6 km) – kościół w Dyminach (7,5 km) – Marzysz, most na Czarnej Nidzie (15,7 km) – kościół w Kaczynie (18,8 km) – Niestachów MPK (24,3 km) – G. Otrocz (31,4 km) – Cedzyna MPK (35,5 km) – Masłów lotnisko (41 km).

Szczegóły:

Z Placu św. Jana Pawła II szlak prowadzi ulicami: św. Jana Pawła II, Aleją Legionów, obok stadionu lekkoatletycznego i przez park na Stadionie do skrzyżowania Alei na Stadion z ul. Obrzeżną, następnie ul. Opoczyńską, którą dochodzimy do ulicy R. Kalinowskiego. Mijamy klasztor Sióstr Karmelitek Bosych i dalej w lewo ulicą P. Ściegiennego dochodzimy do ul. Pińczowskiej, którą skręcamy w prawo do lasu. Tu dalej prosto i przed ul. J. Popiełuszki w prawo do przejścia tunelem. Przechodzimy nim na drugą stronę, gdzie skręcamy w prawo i zaraz w lewo ścieżką w górę w las, do drogi leśnej. Nią w prawo do ul. Łanowej (przy niej szkoła im. Jana Pawła II i pomnik patrona), którą idziemy do ul. Sukowskiej. Nią w lewo do kościoła parafialnego pod wezwaniem Matki Bożej Fatimskiej w dzielnicy Kielc – Dyminy. Od świątyni wędrujemy dalej ul. Sukowską do granicy miasta Kielce.

Kielce Dyminy – Kościół pw. Matki Bożej Fatimskiej z pamiątkami po świętym Janie Pawle II
W ołtarzu głównym znajduje się okazała płaskorzeźba Matki Bożej Fatimskiej. Przechowywana jest w świątyni także statua przywieziona z Fatimy. W prawej nawie, przy ołtarzu Jezusa Miłosiernego znajdują się rzeczy, których w ostatnich latach i dniach życia używał Ojciec Święty Jan Paweł II. W specjalnych gablotach znalazły się m. in.: kielich, patena i lniane serwetki używane przez papieża w prywatnej kaplicy w Watykanie, piuska (nakrycie głowy), sutanna, stuła, skarpety i spinki do koszuli, zastawa papieskiego stołu zdobiona herbem i inicjałami papieskimi, a także cztery chusteczki ze śladami krwi i śliny. W kościele przechowywane są także wcześniejsze dary Jana Pawła II: ornat, kielich i różaniec z pereł.

Kaczyn – Kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej i św. Jana Pawła II
Dzięki staraniom pochodzącej z Kaczyna siostry Germany Wysockiej, poświęcony przez Jana Pawła II kamień węgielny pod świątynię wydobyty został z obudowy grobu świętego Piotra znajdującego się w Bazylice Watykańskiej.
Siostra ze Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego prowadziła dom kardynała Karola Wojtyły w Krakowie, a następnie wraz z zakonnicami – Eufrozyną, Matyldą i ich przełożoną Tobianą gotowała posiłki papieżowi w Watykanie. Dzięki jej staraniom w 2004 r. do Kaczyna trafiła papieska sutanna eksponowana obecnie w świątyni, a w ostatnim czasie relikwie krwi św. Jana Pawła II.

Masłów – pomnik i obeliski upamiętniające św. Jana Pawła II, który w dniu 3 czerwca 1991 roku na płycie lotniska odprawił Mszę Świętą.

Dane adresowe

Regionalne Centrum Informacji Turystycznej w Kielcach
ul. Sienkiewicza 29, 25-007 Kielce, tel. 41 348 00 60
www.swietokrzyskie.travel

Powrót na początek strony